В Україні знесуть хрущовки, а на їхньому місці зведуть новобудови: куди переселять і скільки квадратів дадуть


В Україні пройшов громадські слухання законопроєкт Мінрегіону, який може запустити знесення застарілих житлових багатоповерхівок. Усього таких понад 30 тис. – незабаром на їхньому місці можуть побудувати нові квартири, куди переселять мешканців із хрущовок.

 

OBOZREVATEL зібрав відповіді на головні запитання про те, як і коли можуть провести реновації житлових кварталів.

 

Що змінять новим законопроєктом?

 

Місцева влада проведе інвентаризацію: порахує, скільки застарілого та аварійного житла в їхніх містах. Після, використовуючи зібрану інформацію, розроблять проєкти комплексної реконструкції кварталів.

 

Щоб будинок знесли, а на його місці звели новий, достатньо отримати згоду 75% мешканців. Зараз у законі прописана умова, згідно з якою погодитися повинні всі 100%. А це практично неможливо: в кожному будинку знайдуться мешканці, які за жодних умов не дадуть згоду на переїздЗгідно із законопроєктом, із державного та місцевого бюджетів можна буде брати гроші на участь у фінансуванні реконструкції житлових кварталів.

 

Як проводитимуть реконструкцію?

 

Забудовникам вигідно фінансувати реконструкцію тільки в тому разі, якщо йдеться про цілий квартал, а не один-два будинки. Ідея така: якщо бізнесмени отримуватимуть особливі умови від міста, земельні ділянки, пільги на під'єднання комунальних мереж тощо, вони зможуть заробити на збільшення площі житла і продаж нових квадратів. Наприклад, якщо замість п'ятиповерхової хрущовки на три під'їзди побудувати 9-поверхівку на чотири, житлову площу можна збільшити в кілька разів.

 

Половину віддати мешканцям хрущовки, а другу – продати. В межах міста кількість вільної землі під житлове будівництво скорочується, тому така реконструкція може стати вигідною.

 

Для мешканців це можливість отримати не тільки нові квартири, а й житло більшої площі. Також нові будинки здаватимуть уже з ремонтом.

 

Добре, коли знесуть перший будинок у кварталі, куди переселять його мешканців?

 

Хрущовки будувалися лише на 25-30 років, тому в таких кварталах передбачили місце під нульовий будинок. За ідеєю, спочатку повинні побудувати його, переселити туди жителів першого будинку, потім почати паралельно демонтаж і будівництво так, щоб мешканці переїжджали зі старих будинків у вже побудовані нові.

 

Щоправда, тут є одна велика проблема: мешканцям таких районів доведеться кілька років жити в умовах будівництва: а це шум, пил, техніка тощо.

 

Навіщо потрібно проводити реконструкцію?

 

Загальна площа застарілого житлового фонду, за даними Державної служби статистики, становить 4,33 млн кв, ідеться в пояснювальній записці до документа.

 

Всього в країні застаріли:

 

4646 багатоповерхівок, побудованих до 1919 року;

 

9693 будинки, побудованих із 1920-го до 1953-го;

 

7192 багатоповерхівки, побудованих із 1954-го до 1969-го;

 

5364 будинки, побудованих із 1970-х до 1989-го.

 

Усього 30,3 тис. багатоповерхівок віднесли до категорії "застарілий житловий фонд". І тут є відразу кілька проблем. Жити в таких будинках не тільки некомфортно, але й небезпечно.

 

Застарілі комунікації, а іноді й аварійний стан створюють цілу низку ризиків.