Будинок-привид на Тарнавського таки отримав нових власників


Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради провів аукціон на право оренди комунального майна - будівлі лікарні загальною площею 944,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 12.

 

В аукціоні на майданчику «Прозорро-продажі» взяли участь два учасники: ТОВ «Норман-360» та Підприємство «Лікувально-діагностичний центр Святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального управління Української грекокатолицької церкви, пише Ратуша з посиланням на Галичину.

 

Найбільшу ціну (35 тис. гривень) запропонувало ТОВ «Норман-360», однак згодом відмовилось підписати договір оренди.

 

Відтак, договір планують підписати з Підприємством «Лікувально-діагностичний центр Святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального управління Української грекокатолицької церкви», яке запропонувало 1000 гривень (без ПДВ) на місяць за оренду об’єкта.

 

Термін договору - 49 років. Цільове призначення оренди - для використання під заклад охорони здоров'я.

 

У 2019 році міський голова Руслан Марцінків повідомляв про намір передати будівлю в оренду УГКЦ для облаштування дитячого садка.

 

Будинок на вулиці Тарнавського (колишня Словацького) під номером 12, датований 1903-м роком, є пам’яткою архітектури місцевого значення (№199-іф). Нині ця кам’яниця, побудована у стилі функціоналістичного модерну, так само як і територія, цілком занедбані. А колись…

 

Кам’яниця двоповерхова, цегляна, на високому цоколі, із великим підвалом. Дата будови викарбувана на картуші у верхній частині ризаліту. Поруч є два маскарони у вигляді амурів, які збереглися донині, але в очі не впадають через товстий шар сірої штукатурки. Будинок був побудований на окремій ділянці для міщанки Кузьминської.

 

Від 1910 року ним володіла Марія Островська, а в 1935-му – якийсь Дзеконський. На цьому відомості про дорадянську історію кам’яниці вичерпуються. Сусідня вілла – одноповерхова, з мансардою – мала номер 10 і належала поляку Станіславу Стесловичу.

 

У 1945 році у колишніх віллах Стесловичів і Островської відкрилась відомча залізнична лікарня. Для цього обидва будинки об’єднали в один, зруйнувавши внутрішні торцеві стіни. На другому поверсі містилось терапевтичне відділення, а на першому – хірургія. Старожили згадують талановитого хірурга Карла Адольфовича Ґеніґсберґа, що працював там ледь не з перших дні

 

У 2010-му колійову лікарню перетворили на денний стаціонар, а через п’ять років взагалі перевели у приміщення залізничної поліклініки. Відтак, стара кам’яниця, як і території, перейшли у комунальну власність територіальної громади Івано-Франківська.

 

Власне, велику територію, приміщення і сад, не один рік прагнуть використати якомога ефективніше. Зокрема, планували зробити «Будинок ветерана» – реабілітаційний центр для учасників АТО – та сестринське відділення. Проте сама будівля сильно зношена, занедбана та потребує реконструкції.