Ринок нерухомості динамічний, і тут спостерігається постійний ріст цін на квартири, комерційну нерухомість, паркінги та гаражі. Причина цього — здорожчення собівартості будівництва.
За даними Forbes, з початку повномасштабної війни ціни на нерухомість зросли на 40%. Основні фактори, що впливають на собівартість будівництва:
- зростання вартості енергоресурсів та будівельних матеріалів
- порушення логістичних ланцюгів
- рівень інфляції
- дефіцит робочої сили
Так, у 2024 році середня ціна на первинну нерухомість в Івано-Франківську зросла на 59,1%. Також на вартість житла впливає етап готовності проєкту: від старту продажу до здачі об’єкта ціна може зрости на 30-40%. Докладніше про причини подорожчання нерухомості – у нашій статті.
Вплив економічної та політичної ситуації на ціни На даний час економічна ситуація в Україні напряму залежить від політичної. На ринок нерухомості, як і на всі сфери в Україні, вплинула повномасштабна війна, яка розпочалася у 2022 році. Мешканці прифронтових, а також тимчасово окупованих ворогом територій змушені покидати свої домівки, мігруючи у більш безпечні регіони, зокрема до Івано-Франківська.
Це спричинило зростання попиту на нерухомість у місті, а відтак появу тут нових цікавих проєктів. Наприклад, житловий комплекс City by blago, в якому нещодавно стартували продажі квартир, привернув увагу покупців своєю інноваційністю, розташуванням у центрі міста, якістю будівництва та бонусами у вигляді підземного паркінгу, двору розміром 50 000 квадратних метрів з максимальним озелененням.
Будівництво цього проєкту розпочалося у січні 2025 року, тому ціна за “квадрат” тут на даний час є найвигіднішою. Загалом від початку повномасштабної війни ситуація на ринку нерухомості України склалась таким чином, що у західних регіонах він активно розвивається, а у східних, південних та північних регіонах — частково або повністю заморожений. Але після завершення війни експерти прогнозують стрімкий розвиток ринку нерухомості в усіх регіонах України. Цьому сприятимуть іноземні інвестиції, реформи та активна відбудова міст.
Динаміка цін на первинному ринку житла Ціни на ринку нерухомості в Україні суттєво відрізняються залежно від регіону. Західні області, зокрема Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська та Тернопільська, демонструють стрімке зростання вартості житла порівняно зі східними регіонами. Найбільший стрибок цін серед західних регіонів спостерігається в Івано-Франківську. Вартість квадратного метра тут зросла на 143,5%: з 14 700 грн у лютому 2022 року до 35 800 грн у лютому 2025 року.
У Львові ціни на первинне житло піднялися на 104,6%, сягнувши 56 900 грн за кв. м у лютому 2025 року (проти 27 800 грн у лютому 2022 року). В Ужгороді зростання становить 111,6%: з 22 300 грн у 2022 році до 47 200 грн за кв. м у 2025 році. Тернопіль також зафіксував значне подорожчання нерухомості: у лютому 2025 року середня ціна квадратного метра сягнула 30 000 грн, що на 73,4% більше, ніж у 2022 році (17 300 грн.). Івано-Франківськ очолює список міст із найвищим темпом зростання цін на житло, що робить його одним із найпривабливіших регіонів для інвестицій у нерухомість.
Ринок оренди: огляд та перспектива Ринок оренди також зазнав значних змін. Їх спричинили вимушені переселенці зі східних, південних, північних і навіть центральних регіонів, які змушені були шукати тимчасовий прихисток на заході України. Водночас ринок оренди на сході України практично зупинився. Сьогодні ситуація поступово змінюється: орендодавці у цьому регіоні знижують вартість, щоб залучити орендарів, або ж приймають рішення про продаж нерухомості. Що ж буде далі?
Ситуація на ринку оренди після завершення війни залежатиме від двох ключових факторів: темпів відбудови країни та економічної стабільності. У разі припинення бойових дій попит на орендоване житло у східних регіонах почне зростати. Водночас у містах із активним розвитком ринку нерухомості, таких як Івано-Франківськ, Львів, Ужгород і Київ, оренда квартир залишатиметься привабливою та перспективною як для власників, так і для орендарів.
Роль державних програм у формуванні попиту на нерухомість
Державна програма «єВідновлення» надає компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло внаслідок бойових дій. Її реалізація впливає не лише на ринок вторинної нерухомості, а й на первинний – забудовники отримують додаткові стимули для проєктування нових житлових комплексів, враховуючи актуальні потреби українців. Ще одна важлива ініціатива – «єОселя», яка сприяє розвитку будівництва завдяки доступному іпотечному кредитуванню. Програма передбачає кредити терміном до 20 років зі ставкою 3% або 7% річних.
Компанія blago перша у західному регіоні отримала акредитацію на свої житлові комплекси за програмою «єОселя». Це відкрило для покупців ще більше можливостей для інвестування у власне житло.
Як змінюється попит і пропозиція на ринку
Пропозиція на ринку нерухомості динамічно змінюється відповідно до запитів покупців. «У 2025 році найбільшим попитом користуватимуться одно-, двокімнатні та смарт-квартири. Також зросте популярність квартир із відкритими терасами та просторими балконами», — вважає заступниця керівника департаменту продажу компанії blago Вікторія Вишневська. Окрім вимог до плануваня квартир, змінюються й запити до житлових комплексів в цілому. Все більше покупців віддають перевагу масштабним проєктам із закритою територією, паркінгом, зонами для відпочинку та розваг, дитячими садочками та спортивною інфраструктурою. Усі ці критерії відповідають концепції City by blago – сучасного житлового комплексу в Івано-Франківську, який створений для комфортного життя. Успішні забудовники оперативно реагують на зміну ринкових трендів, проєктуючи житло, що відповідає актуальним потребам та стилю життя сучасних покупців.
Скільки людей планують купівлю нерухомості в 2025 році?
Дані опитування, які представлені на сайті OLX, свідчать: у січні-жовтні 2024 року попит на придбання житла знизився на 3,1% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Але вже цього року очікується, що 12% громадян України планують придбати власне житло. Відбудеться це завдяки державним програмам «єОселя» та «єВідновлення».
За результатами опитування, у якому взяли участь майже 5 тисяч респондентів із підконтрольних Україні регіонів, наразі:
- 46% мешкають у власному житлі,
- 29% орендують квартиру чи будинок,
- 20% проживають разом із батьками чи родичами,
- 5% перебувають за кордоном або є внутрішньо переміщеними особами (ВПО).
Роль інфляції у зростанні вартості Інфляція суттєво впливає на ринок нерухомості: дорожчають будівельні матеріали, оплата праці та супутні витрати, як наслідок підвищується вартість будівництва та кінцева ціна на житло. Чим вищий рівень інфляції, тим дорожчими стають нові проєкти.
Як інфляція впливає на покупців? Зростання доходів населення часто не встигає за темпами підвищення цін на нерухомість, що ускладнює можливість придбання житла. Водночас в умовах інфляційного тиску багато людей розглядають нерухомість як надійний спосіб збереження коштів. Зростає попит, а разом із ним і ціни. Вплив на кредитування Інфляція також впливає на умови іпотечного кредитування: банки, реагуючи на зростання цін, підвищують процентні ставки. Високі ставки зменшують зацікавленість потенційних покупців у придбанні житла, а це, своєю чергою, може знижувати попит на ринку нерухомості.
Як змінюється структура попиту? За високого рівня інфляції покупці можуть:
- відкладати придбання житла,
- обирати більш доступні варіанти в маленьких містах,
- розглядати оренду як альтернативу купівлі.
Відповідно, попит може зрости в регіонах з нижчими цінами та зменшитися там, де нерухомість дорожча.
Що це означає для ринку? Зв’язок між інфляцією та ринком нерухомості є складним і багатовимірним. Девелоперам важливо швидко адаптуватися до змін, прогнозувати можливі сценарії розвитку ринку та приймати рішення, що відповідають економічним реаліям. Попри виклики, грамотний підхід до купівлі та інвестування дозволяє знаходити вигідні можливості навіть за умов зростання цін.
Вплив вартості будівельних матеріалів За прогнозами, рівень інфляції у 2025 році може сягнути 10%. Це безпосередньо вплине на вартість будівельних матеріалів і монтажних робіт, а відтак спричинить здорожчання квадратного метра житла у новобудовах.
Як війна та глобальні події впливають на ринок Війна суттєво трансформувала ринок нерухомості, і ці зміни залишатимуться актуальними у 2025 році. Західні та центральні регіони відчули значне зростання попиту на житло через внутрішню міграцію. Водночас ринок на сході та півдні країни майже завмер через бойові дії. Проте повоєнне відновлення прифронтових регіонів може стати потужним драйвером для розвитку будівельної галузі та привабливим напрямком для нових інвестицій. Довгострокові перспективи ринку залежатимуть від політичної стабільності та ефективності державних програм відбудови, зокрема ініціативи «єВідновлення».
Саме такі програми можуть прискорити відновлення пошкодженого житла та сприяти поверненню людей до своїх домівок. На вартість нерухомості впливає багато чинників. Серед основних: собівартість будівництва, розмір заробітних плат працівників, економічна та політична ситуація в країні. В той же час, нерухомість залишається одним з найнадійніших методів збереження та збільшення коштів за рахунок вигідних інвестицій.
В Івано-Франківську купити квартиру для життя чи інвестиції можна у компанії blago, яка пропонує нерухомість у 13 унікальних проєктах. Для отримання детальної інформації звертайтесь за номером +38 (067) 801-34-15.
0 Коментарів - Написати коментар