Як скандальний довгобуд Німеччини, Ельбська філармонія, став перлиною архітектурного мистецтва

Ельбська філармонія - більше не скандальний довгобуд Німеччини. 11 січня відбудеться офіційне відкриття цієї унікальної споруди. Будівництво комплексу тривало на сім років довше і обійшлося в десять разів дорожче, ніж передбачалося.

На етапі планування та будівництва філармонія на Ельбі була символом фінансової катастрофи та злощасного довгобуду. Адже її спорудження мало завершитися ще 2010 року, а початковий бюджет становив 77 мільйонів євро. У підсумку зведення помпезної будівлі в порту Гамбурга тривало майже десять років, а вкладено у це було 789 мільйонів євро, пише видання DW.

 

Утім, тепер, після відкриття, Ельбська філармонія матиме славу не лише нового символу Гамбурга, а й перлини світового архітектурного мистецтва.  

 

Філармонія постала на одному з островів на Ельбі, який раніше був забудований величезними складами гамбурзького порту, поєднавши старе портове сховище і нову футуристичну скляну конструкцію. Концертні зали відділені від решти будівлі так, щоб туди не зміг проникнути жоден шум з порту. 

 

Хвилеподібний фасад з вигнутих скляних панелей

Хвилеподібний фасад з вигнутих скляних панелей

 

Скляну споруду у вигляді хвиль, що сягає 110 метрів у висоту, розробили архітектори зі швейцарської компанії Herzog & de Meuron. Велика концертна зала філармонії розрахована на 2100 місць, мала - на 500. Крісла розташовані таким чином, щоб жоден відвідувач не перебував на відстані більше ніж 30 метрів від диригента.

 

Найважливіше для будь-якого концертного залу - це звичайно акустика. У філармонії на Ельбі це справа рук японського інженера Ясухіси Тойоти. Стіни залу облицьовані спеціальними пластинами з гіпсового волокна. За їхньою допомогою звук ідеально розподіляється в усьому приміщенні. На стелі встановлено величезний рефлектор, який слугує для розподілу звукових хвиль, що піднімаються вгору. А для оптимальної звукоізоляції сам зал спирається на 362 ресорних блоки. 

 

default

Концертну залу сплановано за принципом "виноградника". Кожен слухач має бути віддаленим від диригента не більше ніж на 30 метрів

 

Всесвітньо відомий органний майстер з Бонна Філіпп Кляйс, який власне й побудував орган для філармонії на Ельбі, акустикою в залі більше, ніж задоволений. "Це настільки вражає, що там хочеться слухати музику, не залежно від того, любиш ти класику чи ні", - сказав він в одному зі своїх інтерв'ю. За його словами, в новому залі буквально "купаєшся в звуці". 

 

Філармонія не Ельбі - це не лише музика. На місці з'єднання старого сховища та новобудови на висоті 37 метрів над землею, там, де закінчується червона цегла колишнього складу і починається монументальна конструкція зі скла, розташована платформа - Plaza. Звідти відвідувачі можуть помилуватися мальовничим центром Гамбурга, портом та Ельбою. До загального комплексу належать також 5-зірковий готель, заклади громадського харчування та парковка.

 

Відкриття Ельбської філармонії відбувалося поетапно. У листопаді 2016 року було відкрито для публіки терасу - Plaza.

 

Оглядова тераса - Plaza

Оглядова тераса - Plaza

 

Серед почесних гостей і промовців церемонії офіційного відкриття філармонії 11 січня - президент ФРН Йоагім Ґаук і канцлерка ФРН Анґела Меркель, а також спеціально запрошені гості й представники ЗМІ. Перший концерт відвідає і тисяча людей, які одержали квитки шляхом лотореї. Оркестр NDR Ельбської філармонії виконає під керівництвом свого диригента Томаса Генґельброка твори Людвіґа ван Бетховена, Ріхарда Ваґнера, Рольфа Ліберманна та Вольфґанґа Ріма, але також очікуються і музичні сюрпризи, адже не всі деталі програми було оголошено заздалегідь. 2016 року симфонічний оркестр NDR змінив свою назву, ставши оркестром NDR Ельбської філармонії.

 

В середу 11 січня, і в четвер 12 січня Google пропонує пряму трансляцію. При цьому користувач сам може вирішувати, що він хоче побачити - сцену, орган чи панораму. Віртуальні відвідини філармонії починаються о 18:30 за Центральноєвропейським часом.