Як уберегти себе від недобудови: поради юриста

Рекламні матеріали забудовника – важливий аргумент в суді, зазначив адвокат.

Бетон замість спортмайданчика, під'їзди без ліфтів і незакінчений фасад – забудовники часто не виконують обіцяного інвесторам – власникам квартир. Виходить, що будинок начебто і побудований, але усунення недоробок люди домагаються роками.

 

Як убезпечити себе від недобудов ще при покупці житла – дізнавалися журналісти Сегодня.

 

Двір новобудови повинні були облаштувати півтора роки тому, але поки тут – тільки голий бетон. У рекламних проектах забудовник малював зовсім іншу картинку – яскраві клумбочки і фонтанчик біля спортмайданчика.

 

До цього часу немає і вентильованого фасаду. Замість нього – обірвана плівка. Уже півтора року будинок стоїть без закінченого фасаду і відволожується. Будсміттям завалені і підходи до ліфтів – їх мешканці теж не дочекалися.

 

Мешканці недобудови регулярно виходять на мітинги до відділу продажів біля будинку, що будується від цього ж забудовника.

 

"Ми приходимо сюди кожні вихідні для того, щоб вимагати, щоб був добудований наш будинок і реальні покупці цього нового ЖК бачили картину і розуміли, що їх може чекати така ж доля", – розповіла інвестор Тетяна.

 

Мітингувальники кажуть: крім іншого їм не повертають гроші за недобудовані метри.

 

А біля будинку бізнес-класу майже в центрі Києва, де квадратний метр коштує близько 2 тисяч доларів, інша проблема. Мешканці кажуть, що за ці гроші їм обіцяли якісні матеріали, а використовували – одні з найдешевших. Через це в будинку регулярно трапляються аварії, відзначають мешканці.

 

Власники квартир самі міняли неякісні двері, перефарбовували стіни, робили теплоізоляцію. Обіцяли жителям і басейн, якого досі немає, і дитячий майданчик на закритій території.

 

"А насправді ви бачите – буквально там стоїть горочка маленька, маленький пісочок. Дві лавочки стоять, і відкрита територія, де їздять автомобілі, які ви зараз бачите. Я не вважаю, що це правильно. Це безпека дітей. У такій "безпеці" вони не можуть перебувати", – розповів інвестор Вадим Прокопенко.

 

Забудовник, в свою чергу, запевняє, що зі скаргами на дитячий майданчик до нього не зверталися, а будівельні матеріали, які в цьому будинку використовувалися, відповідають нормам.

 

Інвесторам, які не одержали обіцяного, юристи радять подавати до суду: на замовника будівництва і підрядника, якщо право власності на житло вже оформлено, а якщо ще ніє – то на забудовника.

 

"Потрібно залучати проектну документацію як доказ. І в суді доводити, що він (інвестор – Ред.) очікував один результат, а отримав зовсім не те, за що платив гроші. І рекламні матеріали [варто залучати] – до таких матеріалів, які будуть доводити правоту інвестора в суді, відносяться і рекламні матеріали", – пояснив адвокат Владислав Кисіль.

 

А ось тим, хто тільки підшукує житло в новобудові, юристи радять оформляти додаток до інвестиційного договору, і в ньому чітко вказувати всі очікування по об'єкту, аж до кольорів і розмірів.