Всю зарплату за житло: оренда квартир в Україні виявилася найдорожчою світі

Релтори пояснюють космічні ціни заробітками айтішників, а пересічні українці знімають "власний куток" у складчину.

Як пише видання segodnya.ua,  українські міста-мільйонники очолили світовий рейтинг співвідношення заробітної плати і цін на оренду житла. Українці, які проживають в мегаполісах, віддають за квартиру майже все зароблене – 80% від зарплати.

 

В Одесі Ольга Китик разом з сестрою орендує "двушку" за 10 тисяч гривень.

 

"Навіть половина вартість оренди – це 60% моєї зарплати", – нарікає Ольга.

 

У Львові квартири теж дорогі. Молода сім'я Романчак у Львові змушена знімати квартиру. За двокімнатну без євроремонту і з голими стінами Олег і Олена віддають майже половину заробітку – 4950 грн. Але кажуть, що це ще недорого, адже в центрі міста ціни значно вище.

 

"Більшість ріелторів нам говорили: ціни зросли через те, що стало багато айтішників у Львові. Попит на якісне житло виріс, тому ціни в принципі на квартири в принципі високі", – розповідає Олена.

 

Саме у Львові і Одесі українці віддають більше 80% місячного заробітку на оренду житла. При цьому в Угорщині, Словаччині чи Польщі, знімаючи квартиру, люди віддають менше половини зарплати. Італієць Едуардо де Сільва живе в центрі Брюсселя і хизується красивим видом з вікна. Квартира обходиться йому в 550 євро, або майже в 20 тисяч грн. Але це лише третина доходу чоловіка. В апартаментах дві спальні, ванна, кухня і вітальня під дахом.

 

"Я приїхав до Брюсселя з Мілана, одного з найдорожчих міст. Нерухомість і її оренда в Мілані ще дорожче, ніж в Брюсселі. Але зарплати в Брюсселі вище, тут я витрачаю на квартиру третину доходу", – розповів Едуард.

 

Серед європейських країн найдешевше знімати житло в Люксембурзі. Там не тільки вдалі варіанти, але і в середньому оренда забирає лише третину зарплати. Олена живе в невеликому містечку Леделанж в Люксембурзі. Вартість їх квартири – 1500 євро на місяць, тобто 30% доходів сім'ї. Зараз Олена подумує над тим, щоб придбати власний будинок в іпотеку.

 

"Немає необхідності в первинному внеску. Можна взяти відразу 100% іпотеку, і ми, звичайно, плануємо це зробити в найближчому майбутньому", – розповідає Олена.

 

А ось українцям про вигідні умови іпотеки можна хіба що мріяти. Наприклад, якщо брати розстрочку на 20 років, то людині доведеться заплатити за цілих дві квартири. А якщо прострочити виплати, то вибратися з боргової ями складно. Тому єдиний вихід – збирати накопичення, причому в доларах.

 

Мінімум 7000 доларів потрібно на перший внесок. Якщо людина буде відкладати по 100 доларів – це буде 70 місяців. Таким чином, збирати на те, щоб взяти однокімнатну квартиру в іпотеку, доведеться шість років. А ось з мінімальної зарплати, підраховують експерти, відкладати доведеться все життя.