Таємниці з історії готелю "Дністер"


Протягом століття назва готелю змінювалась 5 разів: “Австрія”, “Варшава”, “Одеса”, “Спартак”, “Дністер”.

 

1. Архітектурна класика.

 

Під верствами багаторічних нашарувань при реставрації фасаду була виявлена початкова фарба кольору слонової кістки. Як з’ясувалося, колір фарби був типовим для того часу і відповідав трендам архітектури Європи кінця XIX - початку XX століть.

 

Тональне рішення кремового кольору та структура фарби фасаду - архітектурна класика, яка додає м'якості і гармонійності, уособлює природні ландшафти, асоціюється з натуральним, простим, природним станом.

 

2. Овочева ліпнина.

 

При ретельній реставрації ліпнини на фасаді готелю, під слоями штукатурки ховалися шедевральні натюрморти зі стручком гороху, перцями, кабачками та часником. Є припущення, що архітектор Фредерик Януш надихався роботами знаменитого італійського декоратора та митця Джозеппе Арчімбольдо, відомого на весь світ божевільним “Овочевим портретом” імператора Рудольфа II.

 

3. Загадкові медальйони Януша.

 

Між 2-м і 3-м поверхами фасаду готелю розташовані медальйони. В архітектурі так називають ліпні рельєфи в овальному обрамленні. Медальйони зображають чоловіка, з нестандартною для тих часів зачіскою. Чому архітектор Януш, що спорудив готель у 1913-му році прикрасив його саме цим зображенням?

 

Переповідають, що це профіль Ференца Ліста. Нібито угорський піаніст був у Станіславові і давав концерт. Пізніше, на місці того будинку, де він виступав, звели готель “Австрія” (“Дністер”), закарбувавши портрет піаніста в медальйонах. Коли порівнюєш барельєф з портретом Ліста, певна схожість є, проте говорять, що це також можуть бути Моцарт-молодший, або Фредерік Шопен, які свого часу бували в Станіславові.

 

4. Вежа-бельведер та годинники.

 

Вже майже рік мешканці міста мають змогу милуватися відбудованою вежею-бельведер із трьома годинниками, яка була прикрасою будівлі готелю “Дністер” впродовж ХХ століття.

 

Конструкцію шпиля в стилі “ар нуво” прикрашають 3 кулі, покриті сусальним золотом, середня з яких оздоблена 8 мальвами, які є символом безкінечності в природі. Крім символічних фрагментів шпиль має свою важливу функцію на вежі. Він служитиме громовідводом усієї будівлі готелю.

 

Кожен елемент годинника несе глибоке сакральне значення. Стрілки годинника - це гармонія природи, яку створив Бог на четвертий день: сонце й місяць, день і ніч. Стрілка серця - це також символ любові, яка проходить через зірку життя та об’єднує Всесвіт у бездоганній гармонії.

 

Годинники виготовлені найкращими українськими годинникарями з використанням швейцарських механізмів. Діаметри годинників - 1,61м. Ці унікальні годинники не поступаються кращим фасадним годинникам світу і присвячені видатній історичній події для України - 100-річчю Акту Злуки Західно-Української Народної Республіки та Української Народної Республіки.

 

5. Хеді Ламарр - австрійсько-американська кіноактриса, винахідниця.

 

Хеді Ламарр (при народженні Єва Марія Кіслер) - легендарна австро-американська актриса, одна з найяскравіших кінозірок “золотої ери” кінематографії. Прославилася після виходу стрічки “Екстаз” через досить зухвалу на ті часи, еротичну сцену купання в лісовому озері, показану на великому екрані вперше. У 1960-х роках за досягнення в кіноіндустрії її удостоїли зірки на голлівудській Алеї слави.

 

В історію Хеді увійшла завдяки зовсім інший грані свого таланту - розробці наукових ідей. Так, в 1942 вона (разом з композитором Джорджем Антейлом) отримала патент на винахід технології, яка навіть в наш час активно використовується в протоколах бездротової передачі даних (CDMA, Bluetooth, GSM, Wi-FI).

 

Єва Марія Кіслер народилася у Відні в 1914 році і була єдиною дитиною в сім'ї Гертруди і Еміля Кіслер. Батько, Еміль Кіслер (27 грудня 1880р. - 14 лютого 1935р.), був родом зі Львова і керував банком. Є припущення, що він являвся братом славнозвісному Касселю Кіслеру, власнику кількох знакових кам’яниць у Станіставові, однією з яких був готель “Австрія”. Сімейство Кіслер часто зустрічалось у Станіславові.

 

6. Пожежники-мільйонери.

 

У 1923 році горів готель “Варшава” (тепер “Дністер”). Пожежні цілих 15 годин мужньо боролись із вогнем, і нарешті перемогли. За це вдячні мешканці виплатили їм два мільйони польських марок. В умовах галопуючої інфляції це був еквівалент двох доларів США.