Народився Треля 19 квітня 1892 в с. Журавічки Підкарпатського воєводства в родині вчителя Юзефа Трелі. За кілька років родина виїхала до Перемишля, де батько отримав посаду.
У Перемишлі закінчив школу і вступив до Львівського університету. 1913 року перейшов на навчання до Львівської політехніки на факультет загального будівництва, пише ПІК.
Під час Польсько-української війни служив у Війську польському. Демобілізувався у чині поручика піхоти. Продовжив навчання на факультеті архітектури, здобувши диплом 1924 року. Серед викладачів із фаху був зокрема Вітольд Мінкевич.
Працював в Івано-Франківську від 1925 року. Обраний головою товариства уповноважених будівничих. Друкував фахові статті у місцевій пресі. 28 березня 1927 року став членом Політехнічного товариства у Львові. Проживав на вулиці Гославського, 17 (тепер вулиця Вітовського). Відомо про прохання від 1930 року на видачу паспорта для виїзду за кордон для навчання. Найбільш пізня згадка про роботу в Івано-Франківську походить із 1932 року
Кращі роботи в Станіславові (Івано-Франківську):
- Конкурсний проект костелу Короля Христа на вулиці Вовчинецькій, 93 і плебанії (1925).
Будівельний комітет оголосив конкурс на кращий проект і встановив премії за призові місця — 1400 і 800 злотих. Переміг архітектор Станіслав Треля — той самий, що збудував ратушу. За проектом, храм у стилі неокласицизму мав вміщати 3000 осіб, зайняти площу 960 м², кошторис оцінювався у 583 312 злотих.
- Перебудова фасаду будівлі Музично-драматичного товариства ім. Станіслава Монюшка.
Первісна будівля у стилі неоренесансу споруджена 1891 року за проектом Юзефа Лапіцького. У 1920-х роках Товариство прийняло рішення зробити перебудову, яку реалізовано Станіславом Трелею у 1928—1929 роках. Тепер це Івано-Франківська обласна філармонія на вулиці Курбаса, 3.
- Проект ремісничо-торгової бурси на вулиці Січових Стрільців, 37.
Виконаний на замовлення Об’єднання польських міщан. Реалізований у 1930—1931 роках. Кам’яниця збудована в улюбленому архітектором Трелею стилі конструктивізму: гладкі стіни, широкі вікна, чітка геометрія.
- Ратуша в Івано-Франківську. Спорудження велось у 1929–1939 роках. Використано частину вежі старої ратуші XVIII ст.Ратуша зведена у стилі конструктивізм та являє собою хрест, з перетину якого здіймається вежа, що завершується куполом у вигляді військового шолому. На рівні четвертого поверху по кутах встановили бронзових орлів, які символізували могутність польської держави. Загальна висота споруди становить 49,5 м, що дозволило їй тоді бути найвищою в місті.
- Відбудова дому «Сокола» після пожежі 1927 року. Добудовано споруду кінотеатру на 600 осіб, відомого під назвою «Ton».
У 1929 році місто отримало величну споруду у стилі ар-деко. Головний вхід розташовувався з боку тодішньої школи імені Міцкевича (тепер там інститут післядипломної освіти педагогів) і був прикрашений трьома парами іонічних колон. Це була перша будівля Станиславова, яка спеціально зводилась як кінотеатр. Згідно з технічним описом, глядацька зала вміщувала 580 осіб, з яких 2 / 3 сиділи у партері, а третина на балконі. Почекальня йшла вздовж кінозалу, там були квиткові каси і, звісно, буфет. Заклад отримав назву «Тон». Він став найбільшим і першим звуковим кінотеатром міста.
- Будинок жіночої школи ім. Емілії Платер та чоловічої ім. Григорія Пірамовича на вул. Матейка, 34.Початковий проект 1914 року розробив Ян Томаш Кудельський. Будівництво розпочато вже після Першої світової війни, але 1923 року ймовірно через економічну кризу зупинено. 1928 року завершення доручено Трелі, який переробивши проект, надав фасадові рис неокласицизму.
- Дім пожежної охорони (1930).
- Керівництво реконструкцією вірменської церкви.
- Реставрація фасадів колегіати в Івано-Франківську згідно з проектом 1928 року. Дзвіниця цього ж храму у стилі функціоналізму (1932).
0 Коментарів - Написати коментар