Саме на вулиці Низовій, що за Австрії носила ім’я цісаря Фердинанда, розташовується перша у Станиславові лазня. Так, саме та лазня, що досі працює та є найстарішою в Україні.
Дату її побудови у своїй «Історії окружного міста Станиславова в Галичині в 1847р.» оприлюднив тутешній літописець М. Грибович.
«Також гідна уваги парова купальня з ваннами, збудована та відкрита в 1845 році при вулиці Фердинанда, великим коштом і вигодою, бо коштував той заклад 16 000 флоринів. Зараз він слугує потребам громадськості, і кожний городянин за невелику плату може скористатися послугами тієї купальні».
В листопаді 1905 року лазня відкрилася після ремонту, проведеного новим власником – якимось С. Вайсом. А перед тим заклад належав одному з найвидатніших представників української громади міста Іванові Яхну, співзасновникові місцевих осередків «Просвіти» та «Руської бесіди». Не випадково саме у почекальні цієї лазні Іван Франко з Михайлом Павликом на Зелені свята 1892 року провели віче місцевих радикалів (використовувати для зборів інші приміщення, зокрема, розташовану поруч ресторацію при броварні Седельмайєра, заборонила тутешня влада).
Парна працювала щодня, крім понеділка, ванни опалювались щоденно і, якщо вірити тодішній рекламі, «були дуже комфортними». Цю лазню у місті називали «турецькою» – на відміну від «римської», розташованої на вулиці Третього Травня (нині – вулиця Грушевського).
Дивовижно, але заклад, заснований Францішеком Гуравським понад 170 років тому, працює в Івано-Франківську дотепер у тому ж давньому приміщенні, залишаючись при цьому чи не єдиною в місті громадською лазнею.
0 Коментарів - Написати коментар