Яка доля чекає на столітню кам’яницю на Ленкавського. ВІДЕО


Івано-Франківськ може втратити історичну кам'яницю. Мова йде про будівлю, розташовану на вулиці Степана Ленкавського, 22, на території колишнього газового заводу.

 

Якою буде доля споруди, читайте у матеріалі Суспільного.

 

Дискусії щодо можливого знесення історичної кам'яниці розпочалися із допису іванофранківця Петра Гоя у Facebook.

 
"Таки, напевно, знесуть стару станиславівську газовню. Жаль бере. Бо сама будівля і територія могли б стати шикарним об'єктом для реставраторів, архітекторів, дизайнерів, ландшафтників. І застосування для газовні можна було б знайти навіть в оточенні новобудов", — написав Петро Гой.
 
 
За підрахунками архітектора-реставратора Ігоря Панчишина, споруді — понад сто років. Він також пояснює, що будівля належить до епохи індустріалізації кінця XIX ст., і у Польщі та Австрії такі пам'ятки пильнують та бережуть.
 
 
"Дмухають, як на воду, і бережуть. От, наприклад, місто Гданськ — воно будоване готично, зовні цегляне, скажімо. Вроцлав — такий самий. Там навіть нове будівництво стилістично припасовують, щоб був той самий контекст. Першочергове питання — зберегти зовнішній вигляд споруди", — говорить Ігор Панчишин.
 
 
Головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак каже, йому не відомо, хто сьогодні є власником цієї споруди. Утім він запевняє, що питання про знесення будівлі зараз неактуальне.
 
 
"У будь-якому разі ми не говоримо зараз про знесення. Натомість наразі стоїть питання будівництва житлового комплексу поруч зі спорудою", — розповідає Володимир Ідак.
 
 
Головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак. 
 

Будівництво поблизу кам'яниці дійсно триває. Однак компанія-забудовник жодного стосунку до історичної споруди не має. У цьому Суспільне запевнили у письмовому коментарі.

 

Реальних власників кам'яниці на Ленкавського, 22 також вдалося розшукати. Їхній представник Володимир пояснив, споруді нічого не загрожує. Наразі тут базується підприємство, в якому працюють люди.

 

"Ця територія має трьох власників. Будівництво ведеться на одній ділянці, а інші дві ніхто не збирається забудовувати. Господарі мають плани на ці приміщення. Власник кам'яниці має ідеї щодо її реновації, але, звичайно, це — великі інвестиції. Приміщення цінне тим, яким воно є", — каже представник господаря будівлі.

 

Кам'яниця має історичну цінність, однак її досі не внесли до переліку об'єктів архітектурної спадщини міста, розповідає головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури міської ради Володимир Ідак.

 

Він також додав, що внести будівлю у цей список можуть і у 2023 році.