У Коломиї рятують архітектурну пам'ятку кінця ХІХ ст.


Історичну будівлю польського гімнастичного товариства "Сокіл" у Коломиї, що на Івано-Франківщині, перетворили на малу філармонію.

 

Ледь не щотижня на її сцені виступають провідні метри класичної музики, а також зірки національного та світового рівня, розповідає Суспільному соліст Національної опери України та волонтер Микола Губчук.

 

За його словами, у малій філармонії вже виступили диригент з Відня та піаністка з Японії. Окрім цього, на сцені також грали українські музиканти.

 

"Частину грошей за квитки, звісно, передаємо на нагальні потреби ЗСУ. Решту — залишаємо, бо нам потрібно", — пояснює Микола Губчук.

 

Дохід від концертів насамперед спрямований на відновлення будівлі, в якій облаштували Коломийську малу філармонію. Це — збудований у 1895 році "Сокіл".

 

"Якось ми з дружиною зайшли в гості до видатного коломиянина — композитора, піаніста та професора Олександра Козаренка. Він поділився зі мною ідеєю створення філармонії або органного залу в "Соколі". Я кажу, що шикарна ідея, але треба немало грошей", — пригадує митець.

 

Спільно з творчою інтеліґенцією, місцевою владою та небайдужими людьми Микола Губчук у квітні 2022 року почав наводити лад у будівлі.

 

У одному з приміщень зімпровізували гримерну кімнату. Свого часу в Коломийську малу філармонію приїздили два повноцінні оркестри й людям потрібно було місце для переодягання, каже Губчук.

 

 

"Все, що має не дуже гарний вигляд, ми накрили чорною тканиною. Поставили лавки та дзеркало. Відро принесли не просто так — на жаль, у гримерній тече вода", — розповідає волонтер Микола Губчук.

 

На сцені поставили фортепіано, що передала місцева музична школа № 1. Микола Губчук каже, у планах — створити авансцену, оскільки наявна рампа добре фокусує звук для оркестру, але не підходить для сольних виступів.

 

Окрім цього, у малій філармонії планують облаштувати гардероб та буфет, а також запровадити мистецькі студії для дітей. Для цього підготували окреме приміщення.

 

"Ми хочемо, щоб лунали дитячі голоси. Щоб діти розвивалися у правильному напрямі — наприклад, класичному балеті, музичній, вокальній або акторській студіях", — говорить Губчук.

 

За п’ять місяців до філармонії провели водопостачання та електроенергію. Наступний крок — опалення та перекривання даху.

 

До відновлення історичної будівлі долучилися працівники міськради. Зараз готують загальний кошторис для відбудови приміщення і вже з наступного тижня продовжать ремонтні роботи, каже керівниця управління культури та туризму Коломийської міської ради Мар'яна Кодіна.

 

"У нас є постійні партнери, які допомагають. Хтось — фінансово, хтось годує та селить артистів, а хтось оплачує транспорт. Говорять, що прийдуть пошпаклювати стіни, прибрати, вивезти сміття, допомогти з туалетом", — розповідає Кодіна.

 

 

Вистави, концерти та експозиції у малій філармонії заплановані на увесь вересень. Найближча подія відбудеться 25 вересня.