Виконавши археологічні розкопки франківські активісти вирішили пам'ятку музеєфікувати та засклити. Підтримала ідею й міська влада.
Влітку 2018 року під час реконструкції вулиці Лесі Українки поблизу Івано-Франківського національного медичного університету, що на вулиці Галицькій, комунальники віднайшли під бруківкою та шаром землі роками «сховану» старовинну браму.
Активісти та археологи розпочались активні роботи над знахідкою. Восени через погодні умови пам’ятку законсервували.
Журналістка Типового Франківська дізналась, хто і коли відновлюватиме роботи над брамою.
Авторка проекту "Франківськ, який треба берегти" франківчанка Марія Козакевич зазначила, що археологічні розкопки тривали влітку після цього відбулась презентація віднайденої пам'ятки та йшлось про те, яку вона має історичну цінність.
"Згодом знахідку довелось засипати піском і законсервувати через погодні умови. Адже восени і взимку зберігати такі пам'ятки просто неба шкідливо через дощ, сніг і вологість", - коментує Марія Козакевич.
Франківчанка сподівається, що найближчим часом роботи активізуються. І мова йде про реалізацію проекту: засклення, музеєфікацію.
Раніше уже була запропонована ідея зробити з цього місця своєрідний громадський простір, де можна було б й історію дізнатись, відпочити, і навіть для школярів провести уроки.
За словами активістки, говорити про те, коли продовжаться роботи та скільки це коштуватиме зарано, адже немає жодних рішень зі сторони міста. Проектно-кошторисна документація все ще не готова. Втім припускає, це може обійтись місту у 1-2 мільйони гривень.
"Зараз ми очікуємо відповіді від департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини, департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою і міського голови, аби знати, що робитимемо далі. Звичайно, хотілось би завершити проект, проте тепер рішення за ними. Ми їх підштовхуємо, спонукаємо, просимо, але поки що відповіді не отримали", - додає Марія Козакевич.
Голова ліквідаційної комісії департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Орест Кошик зазначив, що на даний час фахівці працюють над цим питанням. Загалом термін виготовлення проектно-кошторисної документації триватиме 2-3 місяці. Наразі, пояснює, не повертались до цього питання через ситуацію із ліквідацією департаменту та більш нагальні проблеми.
Довідково:
Тисменицьку браму звели у XVII столітті, разом із фортечними стінами. Тоді до Станіславову можна було потрапити через міські брами Галицьку, Тисменицьку та Вірменську (Лисецьку) хвіртку. Брама мала вигляд прямокутної будівлі з однією центральною вежею.
Вперше залишки брами розкопали у XIX столітті, коли зводили будинок дирекції залізниць (зараз – медичний університет). Робітники наткнулися на масивні кам’яні фундаменти прямокутної споруди, проте досліджень так ніхто і не проводив.
0 Коментарів - Написати коментар