Станиславів який ми втратили: будинок-корабель Гонека. ФОТО


У рубриці «Станіславів, який ми втратили», краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор Менів пропонує пригадати про відомі франківські кам’яниці-привиди, оповідаючи про їх особливості та унікальність.

 

На перехресті площі Міцкевича та вулиці Тобілевича за радянських часів була двоповерхова кам’яниця, яка нагадувала корабель, а балкон на зрізаній наріжній частині – капітанський мостик.

 

 

В тій будівлі, на той час, знаходилось товариство “Знання”. Історія цього будинку починається (дата побудови не відома) з 1880 р., коли він належав Бінему Мармору та Саулу Траунеру. Але ще до цього, з 1827 р., на даній території був трьохквартирний будинок Пейсаха Менігера, який згорів під час мармулядової пожежі.

 

У 1890 році власником нової кам’яниці був уже Герш Альферт. Як бачимо, усі власники мали семітське походження, що й не дивно, адже євреї становили більшість населення старого Станиславова. В 1899 році кам’яницю купив поляк – Ігнаці Гонек. Він був бляхарем та дуже активним містянином.

 

 

В Станиславові не було сфери діяльності до якої він би не був причетний. Член правлінь та управ різних товариств, присяжний суддя, керівник спілки польських міщан «Гвязда».

 

Пан Гонек регулярно вносив добровільні пожертви на ремонт костелу, підтримку учнівських бурс, організацію благодійних концертів тощо. Будинок він утримував в зразковому порядку, хоча жив зі сім’єю в кв.№1, а три інші здавав. З приходом совітів будинок націоналізували й все стало народне.

 

Багато десятиліть будівля занепадала, аж поки не була визнана аварійною і в кінці 80-тих років знесена. Довгий час вся територія колишнього будинку була обгороджена зеленим парканом і тільки у 2003 році там звели торговий центр.

 

 

Ратуша