Що таке самобуд і як його узаконити


Оформлення документів на самовільне будівництво – поширена проблема серед українців.

 

За підрахунками фахівців, в Україні налічується близько 1,5 млн незаконних самобудів.

 

Нерухомість вважається незаконно побудованою, якщо:

· будівля будується або зведена на не передбаченій для цієї мети земельній ділянці;

· нерухомість побудована без оформлення та узгодження проєкту, оформлення дозвільної документації;

· будова зведена з грубими порушеннями будівельних норм і правил.

 

Розмір штрафів за самовільне будівництво у 2021 році в Україні може скласти до 18 мінімальних зарплат, або 57 600 грн.

 

У разі несплати штрафу будову можуть знести, а витрати на знесення також ляжуть на плечі власника. Крім цього, власник самобуду не має прав на таке житло, його не можна легально продати, подарувати, залишити в спадок тощо.

 

Існує кілька варіантів для легалізації такого будівництва.

 

1. Через суд

До суду потрібно направити заяву та дочекатися розгляду справи й рішення суду. Варто зазначити, що суд далеко не завжди схвалює позови такого роду. І судове рішення про визнання права на самовільне будівництво не надає власнику права на користування та розпорядження об'єктом без введення в експлуатацію за встановленим законом порядком. Крім того, рішення суду може бути оскаржене.

 

2. Легалізація через органи державної влади

Для узаконення самовільної забудови можна звернутися до районної адміністрації. Для цього потрібно подати заяву, документи на будову (оригінали та копії техпаспорта; декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану ДАБІ; державний акт про право власності на земельну ділянку; рішення міської або сільської ради про присвоєння адреси) та персональні документи власника (засвідчені в установленому порядку копії паспорта й ідентифікаційного коду, оплачені квитанції держмита та заяву на реєстрацію).

 

3. Спрощена процедура узаконення

Щодо житлових будинків, побудованих до 1992 року, існує спрощена процедура легалізації. До цього часу в країні не було вимоги обов'язкового введення в експлуатацію приватних будинків. Нині для узаконення такої будови необхідно провести технічну інвентаризацію, отримати техпаспорт і рішення про присвоєння адреси. Після цього потрібно звернутися до Державної реєстраційної служби для реєстрації права власності.

 

Існує окрема процедура для оформлення будинків, прибудов, гаражів, дачних і садових будівель площею менш як 300 кв. м, побудованих у період 1992–2015 рр. Будівельна амністія дозволяє легалізувати самобуд за спрощеною схемою.

 

Для будівельної амністії потрібні такі документи:

· Документ про технічну інвентаризацію, тобто техпаспорт. Його можна оформити в сертифікованому відомстві технічної інвентаризації.

· Документ про право на землю, на якій розташований самобуд.

· Для сільхозбудівель або об'єктів технічного призначення площею понад 100 кв. м треба скласти звіт про проведення технічного обстеження об'єкта.

· Заява на узгодження місця розташування самобуду.

· Декларація про готовність будови до експлуатації.

 

BudNews UA»