Будинок-рукавичка. Як у Франківську «кидають» покупців квартир. ФОТО


Чимало людей у Франківську й не тільки купують житло на етапі закладання фундаменту. Бо так дешевше. Справді, заощадити можна, але тільки якщо забудовник виявиться надійним. А якщо ні?

 

Є на вулиці Гарбарській (це та, що вже Софрона Мудрого) одна майже готова новобудова. Будинок ще не здали, а квартири там продають уже по третьому разу, пише «Репортер».

 


 

 

Інвесторам не пощастило

 

Ця історія почалася ще у 2003 році. Тоді Івано-Франківська міська рада передала в оренду 0,3952 землі ПАТ «Прикарпатагробуд» для будівництва багатоповерхівки на вулиці Гарбарській, 14. У 2005 році, отримавши дозвіл на початок будівельних робіт, «Прикарпатагробуд» уклало договір з ПП «Коврижних», яке мало звести дев’ятиповерхівку на 27 квартир.

 

На той час директором підприємства був Олег Коврижних. Розпочавши роботи, він взявся укладати договори про пайову участь у будівництві. Розмір внеску дорівнював вартості квартири. Тобто, звичайні люди почали купувати житло ще на етапі виритого котловану. У свою чергу, забудовник пообіцяв здати житло в експлуатацію у 2006 році. Та, як це буває, в обумовлені терміни не вклався.

 

Більше того, у 2008 році у «Прикарпатагробуду» закінчився дозвіл на виконання будівельних робіт. Відтак інспекція державного архітектурно-будівельного контро­лю в Івано-Франківській області зобов’язала компанію припинити будову. Договір оренди землі з «Прикарпатагробудом» міськрада теж розірвала – через борги.

 

 

Згодом з’ясувалося, що Олег Коврижних укладав договори про пайову участь не тільки від ПП «Коврижних», а й від імені фізичної особи. Випливло це після того, як обурені пайовики прийшли вимагати свої квартири від уже нового керівника ПП «Коврижних» Богдана Кочержука, який очолив підприємство наприкінці 2009 року.

 

Хвацький кооператив

 

Далі почалася судова тяганина. Люди, які укладали договори про пайову участь з Олегом Коврижних як з фізичною особою, вимагали передати їм квартири. Суд їхній позов задовільнив та зобов’язав його виконати умови договорів. Але чомусь суд не врахував, що Коврижних, як суб’єкт підприємницької діяльності, до будівництва на Гарбарській, 14 не мав жодного стосунку.

 

Звісно, на цьому історія не закінчилась. Отримавши рішення суду, частина пайовиків створила житлово-будівельний кооператив «Добра справа», який очолила Олександра Федорів. Не гаючи часу, жінка звернулася до Івано-Франківської міської ради із заявою про затвердження проєкту благоустрою «щодо відведення земельної ділянки площею 0,0820 га на вулиці Гарбарській, 14 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку». Хоча на той час на ділянці вже стояла майже завершена дев’ятиповерхівка, депутати Івано-Франківської міської ради затвердили проєкт благоустрою і передали землю кооперативу.

 

Далі реєстраційна служба Івано-Франківської міської ради передає кооперативу «Добра справа» права на нерухоме майно, тобто на недобудований будинок на Гарбарській, 14. Відтак Федорів, на правах голови кооперативу, укладає договір з ТОВ «Захід-Спец-Буд». За домовленістю, компанія мала добудувати житло й забрати собі звідти 17 квартир. Ще 10 квартир мали отримати члени кооперативу «Добра справа». А от ті, хто ще у 2006 році у спілці з ПП «Коврижних» починали будувати, залишилися збоку.

 

 

До речі, компанія «Захід-Спец-Буд» була зареєстрована за місяць до підписання договору з ЖБК «Добра справа».

 

Приблизно в той же час управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради видає ЖБК «Добра справа» декларацію про початок виконання будівельних робіт. Але тут виникла колізія. У декларації зазначається, що проєктну документацію розроб­ляв архітектор Василь Хвалибога, а він каже, що жодного стосунку до ЖБК «Добра справа» не має.

 

«Я не розробляв проєктну документацію, не був головним архітектором будівництва та не укладав договір на здійснення авторського нагляду за будівництвом багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Івано-Франківськ, вулиця Гарбарська, 14», – йдеться у заяві Хвалибоги, яку він надіслав начальнику інспек­ції держархбудконтролю Івано-Франківського міськвиконкому Олегу Семківу.

 

Після цього декларацію про початок виконання будівельних робіт скасували і повідомили про це ЖБК «Добра справа». Голова кооперативу Олександра Федорів пішла в суд оскаржувати рішення інспекції, але відновлення дек­ларації про початок будівельних робіт так і не добилася.

 

А поки тривали суди, будинок продовжували споруджувати, а квартири далі продавали.

 

Реєстратор сільради

 

Зрештою у січні 2018 року поліція відкрила кримінальне провадження «за фактом вчинення неправомірних дій членами ЖБК «Добра справа». Їх підозрюють у фальсифікації документів, за допомогою яких вони «одержали право власності на земельну ділянку за адресою Гарбарська, 14, та на об’єкт незавершеного будівництва».

 

Підставою для відкриття провадження стали численні звернення від людей, які укладати договори про пайову участь у будівництві з ПП «Коврижних».

 

 

14 листопада 2019 року Івано-Франківський міський суд накладає арешт на проблемний будинок. Разом з тим суд заборонив проводити будівельні роботи та «вчиняти реєстраційні дії». Це означає, що до завершення слідства будинок не можна здати в експлуатацію та присвоїти йому адресу.

 

Після ухвали суду, 27 листопада, «Добра справа» передає на обслуговування житловий будинок та земельну ділянку площею 0,082 га за адресою вулиця Гарбарська,14 А (!) ТОВ «ПП Гал-Комфорт», яке було створене 19 квітня 2019 року. Акт приймання-передачі майна засвідчила нотаріус Наталія Кучак.

 

Наступного дня, 28 листопада, державний реєстратор Узинської сільської ради Андрій Цалин вносить запис про реєстрацію права власності на земельну ділянку за ТОВ «ПП Гал-Комфорт» на сайті Міністерства юстиції.

 

А в міськраді повідомили – будинок на Гарбарській,14А в експлуатацію не здавався, адресу йому не присвоювали.

 

Наша пісня гарна й нова

 

Тим часом в інтернеті можна знайти купу оголошень про продаж квартир у будинку на вулиці Гарбарській,14. Більшість з них від представників житлової компанії «Альянс».

 

«Продається простора та світла квартира з гарним плануванням! Простора кухня з відкритим повно­цінним балконом. Жила кімната з лоджією. В квартирі є гардеробна. Якісне будівництво та матеріа­ли. На поверсі є комора. Також є гаражі в будинку.

Будинок розташований у затишному дворі. До ратуші – 5 хвилин пішки!

Будинок введений в експлуатацію, є документи на право власності», – йдеться в оголошенні ріелтора Олександра Трифонова від 2 березня 2020 року, до якого прикріплені фото арештованого будинку.

 

Вартість такої розкоші – 525 000 грн.

 

 

Але й це ще не все. Як стало відомо «Репортеру», на сьогодні у будинку на Гарбарській, 14 власників мають 36 квартир. Компанія «Захід-Спец-Буд», як і обіцяла, віддала 10 квартир членам кооперативу «Добра справа», а решту – продала.

 

При цьому 15 пайовиків, які купували квартири в ПП «Коврижних», залишились на вулиці. А є ж певно й ті, хто вже придбав житло через «Альянс»?

 

На сьогодні новобудова на Гарбарській – з усіма її забудовниками, інвесторами, паперами, судами і т. д. – нагадує рукавичку з відомої казки. Усі туди лізли, а потім вона порвалася.

 

І на цьому етапі залишається лише сподіватись, що слідчі й суди діятимуть за законом. Шахраїв – покарають, а ошуканим покупцям повернуть гроші. Якщо знайдуть.