Як уникнути сплати застави


Застава під час оренди квартири – сума, яка надається орендодавцю як гарантія компенсації за пошкодження майна або недотримання умов договору з боку орендаря. Якщо майно залишається в цілісності, та квартиранти дотримувалися усіх зазначених умов, власник квартири повертає ці гроші за фактом виселення орендарів.

 

Піклуватися про те, щоб в разі виїзду з орендованої квартири не довелося платити заставу, потрібно з моменту заселення. Розглянемо 8 рекомендацій, які допоможуть уникнути сплати заставної суми.

 

1. Зробити фотографії квартири

 

Під час заселення огляньте, чи не пошкоджені в квартирі меблі, техніка та оздоблення. Сфотографуйте пошкодження як доказ, що вони вже були на момент переїзду. Можливо, власник раніше не бачив дефекти, залишені попередніми квартирантами. За допомогою фотофіксації ви не допустите, щоб їх записали на ваш рахунок.

 

як повернути заставу під час оренди квартири

 

 

Якщо у вас будуть фотографії з датою зйомки, ви доведете, що пошкоджені шпалери, подряпаний ламінат, плями або будь-які інші дефекти з'явилися в квартирі раніше вашого переїзду. Для підстраховки надішліть фотографії власнику на електронну пошту. Так ви не втратите їх і зможете легко довести число й час, коли ці фото були зроблені. Великі пошкодження, виявлені на момент заселення, пропишіть в договорі.

 

2. Скласти акт про стан квартири

 

Ще один спосіб зафіксувати пошкодження майна в момент заселення – скласти акт прийому-передачі. У ньому опишіть стан ремонту, техніки і меблів. Під час передачі житла власнику, прописані позиції порівнюють з фактичним положенням справ.

 

Принцип оцінки стану майна та розрахунку суми на відшкодування пошкоджень також прописуйте в документі. Це дозволить об'єктивно визначити, скільки потрібно відшкодувати за ту чи іншу поломку.

 

3. Перевірити на справність техніку

 

Перевірте працездатність побутової техніки. Якщо щось з неї зламано, вкажіть на це власнику квартири. Можливо, він не знав про несправності. Таке трапляється, якщо техніку зламали попередні орендарі та приховали це під час виїзду, або господар неуважно перевірив житло після них.

 

не платити заставу під час оренди квартири

 

Перевірте справність сантехніки, ручок кранів. Огляньте фурнітуру на вікнах, чи якісно вона закриває стулки, перевірте замки на дверях тощо.

 

4. Зробити генеральне прибирання

 

Перед виїздом з квартири наведіть порядок, усуньте неприємні запахи, дрібні дефекти, що виникли з вашої вини. Підклейте пошкоджені шпалери, приберіть грибок і цвіль. Так житло буде охайним та доглянутим, тому менша ймовірність того, що власнику щось не сподобається.

 

Поки робите прибирання, звірте стан квартири з позиціями, прописаними в акті прийому-передачі. Приведіть у порядок техніку, меблі та оздоблення, що не відповідають опису. Якщо власник перевірить квартиру за актом прийому-передачі, то особливу увагу зверне саме на те, що прописано в цьому документі.

 

5. Вивчити та дотримуватися умов договору

 

Заставу та умови її виплати прописують у договорі – ці гроші використовують для компенсації пошкоджень техніки, меблів або оздоблення. Але іноді заставу використовують і в якості гарантійного депозиту. В такому випадку сума не повертається, якщо орендар:

 

  • не попередив власника про виїзд в обумовлений термін;
  • з'їхав раніше терміну, зазначеного в договорі;
  • порушив графік оплати за оренду нерухомості.

застава в договорі оренди квартири

 

Вивчіть, за яких обставин застава не повертається, в тому числі всі формальності. У свою чергу, якщо власник квартири також порушив умови договору, наприклад, підняв орендну плату не у відповідності з прописаними умовами, ви можете розірвати договір, і в цьому випадку власник повертає заставу.

 

6. Переконатися у відсутності боргів за комунальні послуги

 

Якщо договором передбачено, що орендар сам сплачує комунальні послуги та у разі заборгованості вона погашається за рахунок застави – переконайтеся у відсутності боргів під час заселення. Для цього попросіть орендодавця надати квитанції або довідки про відсутність боргів перед ЖКГ. Зберігайте свої квитанції – вони будуть доказом, що ви сплачували комуналку.

 

7. Погодити ремонт

 

Якщо ви маєте намір зробити косметичний ремонт в квартирі – узгодьте його з власником. Зазвичай цей вид ремонтних робіт виконують квартиранти, якщо інше не зазначено в договорі. Але навіть якщо порядок проведення ремонту розписаний в угоді, все одно попередьте власника про свої наміри.

 

погодити ремонт в орендованій квартирі

 

Крім того, вирішивши зробити в квартирі косметичний ремонт, можна домовитися з власником про те, що він частково покриє витрати на нього. Щоб у цьому питанні не виникало суперечок, порядок оплати ремонту також пропишіть в документі.

 

8. Вчасно вказувати на дефекти, що виникли не з вашої вини

 

Якщо, наприклад, вас затопили сусіди, відразу повідомте про це власнику. Сфотографуйте й опишіть пошкодження. Чим швидше ви відреагуєте, тим вище ймовірність того, що завдана матеріальна шкода буде компенсована винуватцями, а не за ваш рахунок або з кишені власника квартири. Якщо не вказати на проблему вчасно, довести, що оздоблення, меблі та техніка пошкоджені в результаті затоплення, яке сталося кілька тижнів або місяців тому, буде складно.

 

Таким чином, уникнути сплати застави допоможе ретельний аналіз квартири перед заселенням і констатація всіх виявлених дефектів, несправностей та пошкоджень. Правильна підготовка житла перед здачею господарю, дотримання умов договору також зіграють на користь того, що вам не доведеться платити заставну суму, а якщо ви заплатили її раніше – допоможе повернути.

 

dom.ria.com