В Івано-Франківську жителі самостійно реставрують старовинні двері

Ініціатива «Франківськ Який Треба Берегти» вже рік займається реставрацією старовинних дверей та віконних вітражів.

Започаткувала ініціативу франківчанка, голова громадської організації «Інтелект UA» Марія Козакевич, пише Побудовано з посиланням на Хмарочос.

 

Ідея реставрувати різьблені двері з’явилась після прогулянки містом, коли Марія помітила, що вхідні двері старих будинків замінюють на пластикові чи металеві.

 

На її думку, це псує вигляд міста, яке пишається своєю старовинною архітектурою.

 

Спочатку з’явилась група у Facebook «Франківськ Який Треба Берегти», що згодом переросла у повноцінний громадський рух.

 

«Архітектура.Музика.Балет»/Йордана Дранчук

 

«Ми з чоловіком почали шукати майстрів-реставраторів та кошти. Паралельно для привернення уваги організували спільно з місцевим виданням флешмоб – фотографували відомих франківчан на фоні старовинних дверей, – розповідає авторка ініціативи. – Це був перший крок. Та найважливіше було знайти людей, які могли б професійно реставрувати двері. Забігаючи наперед скажу, що сильне і щире бажання творять чудеса – зараз у нас міцна і дружня команда людей-фанатів своєї справи – столярі, ковалі, реставратори ліпнини, вітражів, розписів».

 

За рік діяльності, учасники ініціативи відреставрували 10 старовинних дверей та 17 вікон з вітражами. Скоро також з’явиться у продажі календар з будівлями міста, який популяризуватиме рух серед мешканців.

 

Франківськ Який Треба Берегти/Facebook

 

Перші гроші на реставрацію дверей в 110-літній кам’яниці отримані, як грант від громадського ресторану Urban Spase 100 – 36 тисяч гривень. У свою чергу, останні двері, які відреставрували учасники ініціативи, були профінансовані за кошти міського бюджету.

 

Зараз над реставрацією працюють два фахових архітектори, які займаються написанням науково-реставраційних проектів та кошторисів. Щоб зібрати гроші на реставрацію, команда проводить різноманітні події, акції, друкує листівки з дверима, календарі, розробляє інформаційні стенди з практичними порадами по догляду за вікнами й дверима та соціальну рекламу на бігбордах.

 

 

В майбутніх планах ініціативи займатись не лише реставрацією дверей.

 

«Окрім дверей, є ще вікна, ліпнина, ковані елементи, балкони, розписи, – говорить Козакевич. – На днях мали зустріч з мером міста, говорили про співпрацю та фінансування з міського бюджету. Адже завдяки децентралізації в міста є кошти і міська влада має бути зацікавлена у збереженні архітектурного обличчя міста, оскільки це впливає і на відвідуваність туристами, і на економічну привабливість».