Роман Коржак: «Кращі завдяки технологіям, а за технологіями завжди стоять люди»


CEO компанії blago Роман Коржак в інтерв’ю для блогу «Де у Києві жити добре» розповів про зміни та тенденції на ринку первинки, ефективність іпотечної програми «єОселя» та запуск нових унікальних проєктів.

 

Що відбувається з ринком нерухомості, які труднощі доводиться долати девелоперам та чого чекати від цін на новобудови до кінця року та в наступному році – читайте далі.

 

Які основні процеси ви зараз спостерігаєте на ринку первинки? Які труднощі доводиться долати  і які вже подолали?

 

Аналізуючи наш регіон (ред. Івано-Франківська область), можемо сказати про нарощення динаміки будівництва. Як би не було важко девелоперам, більшість демонструють хороші результати та з більшою впевненістю продовжують реалізовувати свої проєкти. Багато хто саме зараз вже вийшов на довоєнні темпи будівництва та без сумнівів почали працювати над розробкою нових, ще більших проєктів. Помітно, що будівельна галузь попри війну активно розвивається, а пропозиції житла стають все цікавішими. І це не лише через більшу конкуренцію між девелоперами та бажання привернути увагу потенційного покупця. Це прояв нашої внутрішньої сили – боротися, розвиватися, працювати та ставати ще кращими кожен у своїй сфері. Одним з найбільших мотиваційних факторів є наші військові, які боряться з ворогом та захищають нас.

 

Найбільші труднощі, з якими нам приходиться стикатися, – це мобілізація наших працівників і працівників наших підрядників. Кожен мобілізований працівник – це мінус один кваліфікований досвідчений спеціаліст. Тож ми змушені швидко поповнювати дефіцит кадрів, виховувати нових керівників, виконробів, project-менеджерів, щоб на кожній ланці робіт була достатня кількість працівників для якісного та швидкого будівництва. Докладаємо неймовірні зусилля, час та гроші, щоб це зробити досить швидко.

 

З іншими труднощами, такі як підняття цін на матеріали, налагодження ланцюгів постачання, ріст інфляції, законодавчі зміни, ми вже навчилися справлятися та навіть передбачувати їх. Блекаути – теж для нас не проблема. Минулого року всі наші будівельні майданчики щодня працювали, незважаючи на перебої з електроенергією.

 

Чи починали ви роботу над новими проєктами? Наскільки це зараз складно (через нове законодавство) та чи готові люди вкладати гроші «в котлован»?

 

Для нас нові проєкти – це можливість розвиватися та проявляти свої ідеї, а їх у нас завжди багато. Ми прагнемо змінювати міста, робити їх комфортними та сучасними, входити в життя людей через покращену інфраструктуру, технології та сервіси. Таке бачення ми закладаємо в наші нові житлові комплекси.

 

Цього року ми почали будувати унікальний житловий комплекс «SKYGARDEN» – найвищий ЖК в Івано-Франківську. Зараз працюємо над запуском наймасштабнішого проєкту, якого в нашому місті ще не було, формату «місто в місті». Концепція цього проєкту дуже незвична та здивує мешканців Івано-Франківська. Це буде справжній ексклюзив на ринку новобудов міста та не тільки.

 

Чи складно зараз працювати над новими проєктами? Поки є війна, складнощі будуть завжди, незалежно чи це проєкт на активних стадіях будівництва, чи проєкт на етапі розробки. Але новий проєкт – це завжди нові рішення та можливості.

 

На сьогодні ринок новобудов змінився і потреби покупців виросли. Всі шукають житлові комплекси готовністю більш як 75%. Попит на проєкти на етапі котловану залишається низьким.

 

Які зміни відбулися в «портреті» українського інвестора у первинку? Хто зараз інвестує у новобудови і як ці люди обирають цікаві для них проєкти? Що для них важливо – і чи коригуєте ви власні проєкти та ринкову стратегію, з огляду на ці зміни?

 

У попередньому інтерв’ю ми вже розповідали, що наша аудиторія покупців квартир за останні 5-6 років помолодшала. У наші проєкти все більше інвестують бізнесмени, наймані працівники, представники ІТ сфери, місцевий топменеджмент. Незмінним є попит на житло серед заробітчан, які зараз працюють за кордоном, але в найближчому майбутньому планують повернутися і зараз купують квартиру на старті будівництва, щоб вже за 1,5-2 роки в ній жити. Завдяки запровадженню Урядом програми «єОселя», серед наших покупців появився новий сегмент – військові, побільшало медиків, вчителів, молоді, яка працює в бюджетних установах. Це чудово, що купівля квартири в новобудовах стала доступнішою для багатьох українців, а ми радіємо, що втілюємо їхні мрії про власне ідеальне житло.

 

Важливим критерієм вибору ЖК є довіра до забудовника, а її заслужити непросто. Сучасного покупця важко привабити тільки яскравими рендерами та знижками. Важливо мати хорошу репутацію – репутацію девелопера, який завершує почате та виконує обіцяне. А далі – вже справа особистих уподобань.

 

Ідея компанії blago – розвивати технології, які покращать досвід міського життя. Прагнемо перетворювати міста на сервіси, якими зручно користуватися. І ми наповнюємо наші житлові комплекси такими сервісами. Якісна інфраструктура, школи, садочки, спортивні комплекси, торгові центри, технологічні рішення – робимо ці блага людей більш доступними для них. Наше житло обслуговує потреби всієї родини.

 

Як ви оцінюєте ефективність програми «єОселя»? Чи справдилися ваші очікування від неї?

 

Зі свого досвіду можемо сказати, що «єОселя» – ефективна як для девелоперів, так і для покупців. Державне пільгове іпотечне кредитування є стимулятором розвитку ринку нерухомості та попиту на нове житло. Хто раніше через брак коштів не мав змоги купити готову квартиру, зараз може купити квартиру в новобудові та виплачувати її протягом 20 років замість терміну 1-5 років, який пропонують девелопери при купівлі в розтермінування. Самі забудовники, зі свого боку отримують стимулювання продажів квартир, які стають доступнішими для покупця завдяки меншим щомісячним платежам. До того ж програма «єОселя» проста в оформленні та має дуже зручний цифровий механізм подання заявки. Зареєструватися на іпотечне кредитування та дізнатися рішення можна зі смартфона в режимі онлайн.

 

У Івано-Франківську 70% угод на купівлю квартири у пільгову іпотеку «єОселя» припало на проєкти blago. Тобто наші квартири обрала найбільша кількість родин, які подавали заявку на кредитування житла в нашому місті. Ми є лідером і дуже пишаємося цим.

 

До слова, «Ощадбанк» доповнив перелік доступного під кредитування житла новобудовами, ступінь готовності яких складає більш як 50%. І наша компанія наразі єдина в місті, яка подала заявку на акредитацію. А це розширює вибір житла та дає можливість оформити купівлю квартири за ще вигіднішими цінами.

 

На сьогодні наша компанія працює з «єОселя» по таких проєктах: ЖК «Family Plaza», житловий район «Manhattan», житловий масив «Паркова Алея», ЖК «Comfort Park». Скоро перелік ЖК доповнить ще «Manhattan UP» з великим вибором планувань та поверхів.

 

Помічаємо, що інтерес до цієї програми продовжує зростати. Для багатьох сімей, такий варіант оплати – це найдоступніший спосіб купити нову квартиру під виплату без значних переплат.

 

Чого чекати від цін на новобудови до кінця року та в наступному році? До чого нам всім готуватись? (зазначайте, будь ласка, мова йде про ціни в гривні чи доларі)

 

Наразі всі фактори впливають тільки на ріст ціни 1 кв. м в новобудові. Це подорожчання будівельних матеріалів, інфляція, індексація зарплат, різниця на валютних операціях, імпорт матеріалів з-за кордону – все це в сукупності впливає на зміну вартості самого будівництва. Нещодавно ми проводили аналіз динаміки ціни по всіх наших ЖК і, знаючи умови роботи з постачальниками, можливі форс-мажори, розуміємо, що ціна до кінця року буде рости. До прикладу, з початку року вартість 1 кв. м виросла на 20%. Звісно, зі свого боку ми приймаємо такі рішення, щоб пом’якшити здорожчання наших об’єктів. Адже не хочемо створити «цінову прірву» між нашими пропозиціями та можливостями покупців. Але й, як технологічна компанія, не можемо вдаватися до економії на матеріалах та відмовлятися від нових прогресивних ідей у наших проєктах.

 

Звісно, треба надіятися на краще, на нашу близьку перемогу, на спокій над головою та наш добробут. Але треба бути готовими, що вартість нерухомості на первинному ринку до кінця року виросте ще на 10%. Мова йде про гривневий еквівалент. Багато покупців розуміють це і шукають способи як купити квартиру зараз, а не відкладати та переплачувати.

 

Як ви дивитесь у 2024 рік, які виклики та перспективи вже бачите?

 

У нас великі плани та амбіції. І деякі з них ми вже почали втілювати, але поки не розкриваємо усі карти. Можемо лише анонсувати, що скоро в Івано-Франківську розпочнеться велике будівництво унікального масштабного проєкту «місто в місті». Ще працюємо над цікавими проєктами, які стануть приємною несподіванкою для іванофранківців. Знову ж таки, вся команда blago зосереджена над втіленням стратегії – будувати міста, а не ЖК.

 

Ми підготувалися до 2024 року, до прийняття можливих рішень при виникненні кризових ситуацій, маємо в резерві інструменти управління ризиками та декілька сценаріїв у випадку загрози зовнішніх факторів. Багато думаємо про перспективи. Зараз усі ми переживаємо великі зміни на законодавчому рівні, зміцнення нашого патріотизму, горимо бажанням розбудовувати Україну. Натхненні продовжувати працювати та робити великі проєкти, про які дізнаються за кордоном. Після нашої перемоги для будівельної сфери відкриється багато можливостей для відбудови прифронтових міст та сіл, створення нового житлового фонду, який змінить життя на краще. Тут девелопери матимуть безмежний простір для втілення свого потенціалу.

 

Наразі ми активно працюємо над покращенням рівня комфорту в Івано-Франківську, щоб люди мали все необхідне за 15 хвилин від дому з найповнішим сервісом «на місці». І цим компанія blago виділяється серед інших. Ми маємо розгалужену структуру, яка дозволяє забезпечувати мешканцям швидкий сервіс: власний дошкільник заклад «Благозаврик», управляюча компанія blago.comfort, відділ сервісу blago.service, департамент управління комерційною нерухомістю, який залучає рітейл та орендарів відкривати свої заклади в наших житлових комплексах та формувати повноцінну інфраструктуру для зручного життя мешканців. Спільно з приватною клінікою розпочали будівництво першого в Івано-Франківську приватного пологового будинку. Минулого місяця ми запустили новий великий проєкт – інвестиційний фонд blago.invest, який дає можливість нашим клієнтам інвестувати кошти в нерухомість та отримувати дивіденди.

 

У жовтні наша компанія представить власний мобільний додаток. Застосунок міститиме всі послуги blago та дозволить формулювати звернення, дізнаватися актуальні новини від компанії, сплачувати комунальні платежі та навіть управляти власною нерухомістю. Це повноцінний доступ до вашої квартири з вашого телефону.