Нове житло у час війни: обвал ринків чи нові можливості?


З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну наша економіка зазнала значних втрат. Без перебільшення, війна торкнулась кожної галузі.

 

На жаль, не стала винятком і галузь будівництва житла. З огляду на настання форсмажору, який передбачений у більшості договорів, цілком законними стали зміни умов у відношенні до інвесторів та покупців житла.

 

Та чи справді все так погано? Після 24 лютого 2022 року будівництво припинилось практично по всій країні.

 

Забудовники постали перед дилемою. З одного боку у виборі стояв надійний варіант зупинити свої зобовʼязання та вийти з ринку, зберігши наявні прибутки. З іншого – спрацювати «у довгу», продовжити будівництво, незважаючи на розриви ланцюжків логістики, подорожчання матеріалів, припинення повноважень і навіть банкрутства підрядників.

 

Та поруч із проблемністю другого варіанту отримати два додаткові бонуси – зберегти плановану інфраструктуру у містах, де вони працюють, що дуже важливо для людей у час війни, та зберегти свою репутацію, як відповідального та сміливого бренду. Як наслідок, забудовники повелись по-різному.

 

Дехто відновив будівництво вже у перші дні війни, інші змогли відновити ланцюжки бізнес-процесів вже за кілька тижнів, але є чимало тих, хто не «перезапустився» і дотепер.

 

Поруч із мріями про мирне небо у багатьох покупців зникли і мрії про затишне житло. Та були й такі, хто практично не переставав працювати. Серед них – франківчани. І насамперед це вже відома усім в місті urban tech company – blago.

 

Як вплинула війна на забудовників, розповідає генеральний директор компанії Роман Коржак.

 

«Справді, війна вплинула на нашу економіку. Не буду приховувати, що й у нас можна було зустріти деякі негаразди, повʼязані, скажімо, із сервісом, різного роду дрібницями, що свого часу могли принести нашим покупцям чи інвесторам певний дискомфорт. Мусимо розуміти, що після 24 лютого кардинально змінилися, а іноді і припинилися процеси постачання, відповідальність підрядників, ринок обслуговування та й наш ринок загалом. Ми розуміли, що це може викликати незадоволення у мешканців або клієнтів і були готові до критики. Але у той же час ми прийняли непохитне рішення – взяти на себе відповідальність за основні зобовʼязання, продовжувати будівництво і робити все для того, щоб будинки і комплекси були зданими, щоб виникали нові, захоплюючі проєкти. Адже погодьтесь, місто, з якого втікають великі бізнеси і колапсує інфраструктура, не демонструє комфорту, сюди не приїжджатимуть люди, тут не буде рости бізнес, інфраструктура. Зрештою, тут не буде затишно. Ми цього не допустимо. Чи люди це оцінили? Однозначно так! З впевненістю можемо сказати, що українці цілком розуміють, наскільки важливо, що бізнеси залишаються, дбаючи про розвиток суспільства, міст та економіки в цілому. Звісно, ми стикались з дрібними зауваженнями, але ми побачили наскільки з глибоким розумінням ставляться франківчани до ймовірних проблем і робили все, щоб їх не допустити. І, здається, нам це вдалося! Запевняю, франківчани вірять у своє місто. Наша команда щодня бачить їхню довіру, кількість наших клієнтів росте, що свідчить, що люди планують залишатись тут та будувати найкращу країну на планеті. Як кажуть, це драйвить. І у нас вже народжуються нові, особливі ідеї, ми будуємо місто і країну й надалі!».