Як поширення COVID-19 змінило економіку Івано-Франківська та будівельну галузь зокрема, “Галка” розпитала у директора БК “Вертикаль” та засновника “Першого віконного заводу” Олега Лєпєніна.
Менеджер поділився своїми прогнозами щодо ринку нерухомості.
У якому стані будівельна галузь Івано-Франківська увійшла в карантин?
Перед карантином деякі компанії встигли заявити про нові плани, нові комплекси. Це був пік бурхливого розвитку, збільшення кількості проєктів і їх масштабів.
Як карантин вплинув на темпи будівництва в місті?
На деякий час істотно зменшив. Певні забудовники частково продовжували будівництво протягом усього карантину, деякі перейшли у обмежений режим роботи задля безпеки співробітників. Наші працівники, наприклад, виконували роботи на відкритому повітрі у засобах індивідуального захисту, коли місцева влада прийняла рішення дозволити це. Зараз темпи поступово відновлюються.
Наскільки змінилися продажі нерухомості? Напевне, впали до нуля?
У кожної компанії по-різному. Звісно, кількість продажів зменшилися, логічно, що люди вагалися стосовно доцільності капіталовкладення на початку карантину. Зараз показники поступово ростуть, адже вкладати кошти у якісне будівництво – завжди вдала інвестиція.
Як пристосувалися до карантинних обмежень БК «Вертикаль» та «Перший віконний завод»? Від чого довелося відмовитися?
Обидві компанії вважають головною цінністю людське здоров’я та життя, тому максимально перейшли на віддалений режим роботи. Вимушено відмовились від живого повсякденного спілкування. Однак це не заважає нашій команді якісно комунікувати: ми завжди на зв’язку онлайн.
Чи доречними і влучними, на Вашу думку, були і є заходи державної і місцевої влади щодо допомоги бізнесу?
Відтермінування деяких податків і зборів безумовно було доцільним рішенням. Але бізнесу потрібно набагато більше для відновлення та подальшого розвитку.
Які ще дії влади були б корисними, аби підтримати бізнес?
Масштабне кредитування діючих підприємств під державні гарантії. Старт реальної іпотечної програми для громадян України. Адже поки що банки не можуть запропонувати справді вигідні умови. Такі дії влади зараз були б доцільними, як ніколи.
Який у Вас та «БК Вертикаль» план виходу з карантину? Малоймовірно, що після 11 травня все повернеться на рівень першого березня…
Ми розробили стратегічний план діяльності компанії на найближчі 6 місяців: поетапне відновлення робіт на всіх наших проєктах, розумне використання наявних ресурсів, з урахуванням відсутності продаж “на рівні першого березня” щонайменше до вересня цього року. Ми спокійні та впевнені у власних діях, адже стратегія завжди є своєрідною картою, яка допомагає рухатись у вірному напрямку.
Чи можна прогнозувати, що ціни на первинну нерухомість в місті впадуть – адже є неясність щодо купівельної спроможності мешканців? Відомо, що левова частка з них – заробітчани з-за кордону…
Ні, оскільки не дешевшають матеріали чи підрядні роботи, не зменшуються постійні витрати. Це об’єктивні фактори, які не залежать від наявності чи відсутності коштів у заробітчан. Крім того, велика частка покупців наших проєктів заробляють гроші в Україні.
Які у Вас очікування щодо загального розвитку економіки після карантину?
Поступове відновлення на протязі року-двох до “докарантинних показників”.
Цікава Ваша думка – чи цікаве забудовникам розширення Івано-Франківської ОТГ, приєднання прилеглих сіл?
Для нас – ні, за інших не можу відповісти.
Наскільки віддаленою чи близькою, на Вашу думку, є перспектива забудови багатоповерхівками, до прикладу, Підлужжя чи Братківців?
Неймовірно віддалена, якщо взагалі реальна.
0 Коментарів - Написати коментар