Ірина Орловська: Здешевлення у будівництві – не про нас, Вертикаль завжди гарантує якість


Івано-франківська будівельна компанія Вертикаль готує до здачі в експлуатацію будинки одразу у трьох житлових комплексах. Попри складну ситуацію в країні, компанія будує існуючі обʼєкти, готує до старту нові, а також застосовує у роботі нові бізнес-підходи, керуючись запитами та вимогами клієнта.

 

Як змінився ринок нерухомості Івано-Франківська за час війни, що саме шукають зараз клієнти і як попит змінює бізнес — розповіла директорка БК Вертикаль Ірина Орловська.

 

Івано-франківська компанія понад 15 років працює на ринку та є представником Західної України у Раді директорів Конфедерації будівельників України.

 

Ринок первинної нерухомості у воєнний період значно змінився, складні часи зараз для будь-якого бізнесу. Яка ситуація зараз у Франківську?

 

Кожен бізнес зараз переживає труднощі, вчиться працювати з новими викликами, адаптується під вимоги клієнта. Хтось повністю призупинив будівництво, хтось продовжує роботу на окремих обʼєктах. Але загалом динаміка позитивна: люди дедалі більше цікавляться нерухомістю, тому і ринок будівництва пожвавлюється і відновлює темпи.

 

Для будівельної компанії Вертикаль незмінним пріоритетом є закриття зобовʼязань перед клієнтами, ми завжди наголошуємо на цьому і дотримуємося наших принципів, незважаючи на виклики військового часу. У 2022 році, у перший рік повномасштабного вторгнення, ми здали першу секцію ЖК Містечко Мануфактура, а це 116 готових і введених в експлуатацію квартир. Ми продовжуємо роботи на будівельних майданчиках в існуючих проєктах та готуємо до здачі будинки у житлових комплексах HydroPark DeLuxe, Lystopad та Містечко Козацьке.

 

Що змінилося з початком війни у будівельній компанії Вертикаль?

Новим підходом у діяльності компанії є напрям залучення інвестицій у проєкти, які ми реалізуємо, і житлові комплекси, які ми готуємо до старту будівництва та продажів згідно з новими вимогами законодавства. Зміни пов’язані з тим, щоб виконати зобов’язання, пришвидшити темпи будівництва і при цьому різко не піднімати ціни на нерухомість.

 

У компанії напрацьована політика залучення великого інвестора не лише з Івано-Франківська, а й з інших міст України. Інвестори цікавляться нашими об’єктами та готові вкладати кошти: наразі говоримо про ЖК Sonata та новий проєкт URBN. Ми будуємо якісно, дотримуємося заявленого рівня якості, незважаючи на труднощі й ситуацію в країні. Здешевлення у будівництві – не про нас, Вертикаль завжди гарантує якість. Ми спеціалізуємося на будівництві нерухомості у класах бізнес та преміум та є лідерами у цих сегментах. Тому нам довіряють і готові інвестувати. Гроші — це інвестиції, тому ми практикуємо проєктне фінансування, у якому кожен проєкт має свою дохідність, своє технічне наповнення та своїх інвесторів.

 

Раніше політикою компанії Вертикаль була позиція фінансування будівництва без залучення інвестиційних ресурсів великих/середніх інвесторів. Сьогодні ми практикуємо вигідне партнерство, у якому досягаються спільні партнерські цілі — висока будівельна готовність якісних об’єктів та гарантована дохідність інвестицій. А виконання зобовʼязань перед клієнтами та гарантія дохідності інвестицій — це пріоритети у роботі БК Вертикаль.

 

 

Розкажіть, яким зараз є клієнт порівняно з довоєнним періодом? Чи змінився він за час війни?

До війниклієнт часто обирав житло на етапі котловану: це був найвигідніший на той час спосіб для інвестування коштів. Купуючи квартиру на початковому етапі будівництва, клієнт отримував очікувану дохідність, продаючи житло за рік чи два значно дорожче.

 

Сьогодні клієнт вимогливіший, уважніший, а тому рішення приймає більш помірковано й раціонально. Люди хочуть квартиру у готовому будинку або на завершальному етапі будівництва. Клієнти хочуть бачити, що саме вони купують, та водночас вимагають додаткових гарантій щодо безпеки і вигоди вкладення коштів. Саме через зміну попиту ми трансформували і нашу пропозицію: зараз БК Вертикаль продає нерухомість зі ступенем готовності вище 50 %. У нас зупинені продажі на нижчих етапах будівництва. Так ми показуємо клієнту впевненість у наших планах та проєктах, пропонуючи покупцю саме той реальний продукт, який задовольняє вимоги часу та  очікування.

 

Крім того, ми знаємо ціну метра квадратного, тому не буде ніякого демпінгу та знижок. Ми рахуємо вартість будівництва, прогнозуємо зростання цін та враховуємо можливі ризики.

 

Якщо деталізувати: що найчастіше шукає клієнт, обираючи житло в Івано-Франківську? Які запити найпопулярніші?

Часто шукають одно- та двокімнатні квартири у готових будинках. Переважно це квартири для життя на 2, 3, 4, 5 поверхах. Бажано з власною затишною територією, дитячим майданчиком. Клієнти надають перевагу житловим комплексам з підземним паркінгом, який у разі повітряної тривоги може слугувати безпечним укриттям.

 

Значно популярнішим став сегмент нерухомості преміум-класу. Часто люди переїжджають на Західну Україну з центральних, південних або східних областей і дивуються, що ціни на нерухомість у нас значно дешевші. До прикладу, за даними найпопулярнішого порталу нерухомості LUN, в Івано-Франківську станом на липень 2023 року елітна нерухомість в середньому коштує 33 300 грн/м2, в Одесі — 59 600 грн/м2, а в Києві — 113 800 грн/м2. Різниця помітна, погодьтеся?

 

Для людей з інших областей івано-франківські ціни на квартири — це дешево. Клієнти розуміють, що елітне житло — це завжди вигідна інвестиція, адже з часом така нерухомість тільки зростає у ціні. Тому часто запити клієнтів стосуються саме преміум-класу.

 

Також значною популярністю почали користуватися вторинна нерухомість та житло в новобудовах від власників квартир. Зважаючи на те, що до нас постійно зверталися мешканці наших ЖК щодо перепродажу квартир, при чому, так було і до повномасштабного вторгнення, ми створили Вертикаль Брокеридж — новий легкий сервіс купівлі-продажу, у якому продаємо квартири та комерційну нерухомість від власників. У нас успішно працює сайт https://brokerage.vertykal.ua, на якому є зручний фільтр для пошуку нерухомості в Івано-Франківську: це і квартири, і пентхауси, і комерційні приміщення, і паркомісце або гараж.

 

Сервіс Вертикаль Брокеридж — це також вимога часу, наша реакція на клієнтські запити. Сервіс функціональний та зручний у користуванні: ми надаємо продавцю, тобто власнику нерухомості БК Вертикаль, повний супровід з юридичних питань, підбору клієнтів, щодо питань підготовки нерухомості та професійної фото/відеозйомки, включаючи пакет рекламних послуг. У час війни, коли буває терміново потрібно продати житло, це дуже корисна та необхідна опція для нашого клієнта, адже вся комунікація відбувається швидко та через одну людину — менеджера з брокериджу, який бере на себе всі питання з купівлі/продажу.

 

Чи змінилася поведінка клієнта? Які нові вимоги у пошуку житла в новобудові?

Сьогодні клієнт готовий купувати дорого саме готове житло. Варіант дешевшого варіанту інвестування на етапі фундаменту не приваблює зараз покупця. Клієнт, який давніше купив на старті будівництва, вже гарантовано отримав щонайменше 30 % дохідності. Тому ми повинні пропонувати не менш вигідні умови клієнту, нові шляхи для інвестування, включаючи аналітику та прогнози щодо вкладення коштів, адже зараз клієнти вимагають додаткових гарантій безпечності інвестицій, і це природно у час війни. Потрібно перевіряти і самого забудовника, і оглядати житлові комплекси, які він вже збудував, а ще краще — здав в експлуатацію.

 

Як щодо концепції житлових комплексів: чи змінилися побажання клієнтів за час війни щодо бачення ЖК?

Окрім якості, клієнти цінують також простори, які створюють життя навколо та всередині житлового комплексу. Тобто ми вже не говоримо про закритість і приватність, бажання усамітнитись та відділитись до сусіда. Війна спонукає людей до тіснішої комунікації, тому закриті двори у наступних проєктах трансформуються у відкриті. Простори біля дому будуть осередком життя, в якому значна роль акцентована на взаємодію людей, а у будинках БК Вертикаль — це найкращі сусіди!

 

Є запити на якісні комерційні приміщення, які зручно спроєктовані та продумані для власників, мешканців та гостей житлового комплексу. До прикладу, в новому проєкті бізнес-класу URBN ми створимо велику променад-зону, яка обʼєднуватиме людей і стане центром життя. Сьогодні усі українці надають особливої цінності саме відпочинку з рідними біля дому, тому важливо мати затишний простір для прогулянок і проведення часу в житловому комплексі. Ми всі зараз дуже цінуємо живе спілкування, підтримку та дружню комунікацію не лише з сімʼєю, а й сусідами, які будинках БК Вертикаль стають друзями, колегами та бізнес-партнерами.

 

Яка ситуація з інвестиційним попитом? Чи купують в Івано-Франківську житло не для себе, а для інвестиції у майбутнє?

Покупці менше інвестують з метою заробити, та все ж маємо таких клієнтів. Ми розраховуємо інвестиційну привабливість проєктів, надаємо клієнту аналітику та прогнозовану тенденцію цін. Ми за розумні інвестиції, які будуть продуманими, вдалими і вигідними.

 

Врешті-решт, у нас є сервіс Вертикаль Брокеридж, який допомагає, в тому числі, і клієнтам, які шукають хороші варіанти для інвестування. Ми пропонуємо нерухомість від власників за спеціальними цінами, а також комерційні приміщення для бізнесу у готових будинках. Клієнти інвестують, масштабують діючий бізнес і відкривають новий. Чому? Бо люди вірять у перемогу України та розуміють, що зараз точно не той час, коли треба «заморожувати» гроші та чекати кращих часів.

 

Що зараз є визначальним у роботі будівельних компаній?

Компанії, які сьогодні проходять крізь війну, здають в експлуатацію будинки і виконують зобов’язання перед клієнтами, перед партнерами по бізнесу, перед державою, сплачуючи податки, зберігають колективи – це компанії, якими ми захоплюємося, які разом працюють на перемогу.

 

Виконати абсолютно усі зобов’язання та перевищити очікування клієнта сьогодні дуже важко, адже війна вносить свої корективи. Бізнесу нелегко бігти наввипередки викликам, та ми намагаємося робити максимально все, щоб у повній мірі виконати зобов’язання перед інвесторами. І і ті, компанії, які вистоять цю війну, здадуть будинки – це ті, хто працюватимуть після перемоги. Адже зараз у будівельної компанії не можуть бути на першому місці піар та реклама. Здача будинків і дотримання усіх зобов’язань перед клієнтам – це та одиниця виміру, яка визначає сьогодні рівень довіри до компанії.