Інвестиції в нерухомість в Україні, чи варта гра свічок?

Старе правило говорить: при будь-якій ознаці кризи – вкладай гроші в нерухомість. Найбільш зрозумілий сегмент для інвестицій – ринок житла. В Україні це найбільш неефективне рішення відразу з кількох причин. Інвестиції в первинний ринок можуть легко виявитися не менш проблемними, ніж депозит в збанкрутілому банку.

Сьогодні розвіємо очевидний для останніх двадцяти років стереотип про безпрограшні інвестиції в нерухомість. Ситуація на банківському ринку ( «банкопад», обмеження на видачу готівки з депозитних і поточних рахунків) стимулює переводити гроші з банківських рахунків в нерухомість.

Банківській Депозит – інструмент для зберігання грошей, але не примноження. Перед консервативними інвесторами гостро стоїть завдання пошуку депозиту зі ставкою, яка буде перевищувати інфляцію після оподаткування. При тому розмістити його потрібно тільки в стабільному і надійному банку. Але детально вивчивши актуальні пропозиції банків, доходиш висновку, що це непосильне завдання.
 
Якщо ви володієте бізнесом в Україні, то зараз саме час інвестувати в його розвиток. Це набагато надійніше, ніж зберігати гроші на депозиті. Ви самі контролюєте ризики і прогнозуєте прибутковість. В умовах кризи інвестиції у власну справу окупаються стрімко, адже на тлі кризи і фактично повної відсутності кредитування, це можуть собі дозволити геть не всі.
 
Чому не варто інфестувати в нерухомість, розповів Народному Кореспонденту керуючий партнер лізингової компанії «ЕСКА Капітал» Сергій Васьков.
 
Перша і найвагоміша причина - це неприбутковість по оренді. Якщо пощастить, то вона буде на рівні 4-6% (від цієї прибутковості необхідно буде відняти витрати: податок на нерухомість, косметичні ремонти і інші витрати). Пропозиція на ринку орндного житла в рази перевищує попит.
 
Інвестиції в первинний ринок можуть легко виявитися не менш проблемними, ніж депозит в збанкрутілому банку. Багато забудовників відчувають проблеми із закінченням будівництва і введенням будинків в експлуатацію. Уважно вивчайте забудовника і довіряйте тільки тим, хто має найнадійнішу репутацію.

Якість будівництва в Україні і до кризи залишала бажати кращого. А зараз забудовники намагаються економити на всьому, що б звести до мінімуму витрати і максимізувати прибуток – клієнти вимагають низьких цін. 

Низька ліквідність. Наразі нерухомість легко купити, але дуже важко продати. І швидше за все, продавати вам доведеться за вартістю нижчою, ніж вона була при купівлі.

Вкладення в нерухомість в Україні не є найрозумнішим рішенням ще й тому, що відсутні основні індикатори, які б вказували на відкладений попит. Це означає, що за 20 років нерухомість не буде гарантовано затребувана. Відсутній приріст населення (в тому числі за рахунок приїжджих), зарубіжні компанії масово не відкривають офіси в Україні. 

"Інвестиції в нерухомість в Україні – гра, яка не варта свічок. Набагато розумніше інвестувати в нерухомість за кордоном", - вважає Сергій Васков.