Всеукраїнський фейк: з червня НЕ штрафуватимуть за відсутність табличок з нумерацією на будинках


Ще з кінця травня мережами почала ширитися сенсаційна новина: “З 1 червня в Україні штрафуватимуть за відсутність адресної таблички на будинку”.

 

Особливого розповсюдження це набуло в західних областях. Цей фейк наробив переполоху по всій Україні. Ми шукали першоджерело його в міськрадах Переяслава та Долини, на Дніпровщині та Закарпаття. Адже його поширили не лишень звичні сайти-передруковувалки, а офіційні ресурси громад та міськрад, пише Побудовано ІФ з посиланням на БезБрехні.

 

ТЕЗА 1: Таблички мають встановлювати власники. За відсутність адресної таблички можуть штрафувати за ст. 152 КУпаП.

 

 Скріншот з сайту Долинської міської ради

 

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

 

Ще у 2005 році Державний комітет з питань ЖКГ затвердив Правила утримання житлових будинків. Вимоги його адресовані до власників або балансоутримувачів будинків, але пункт про таблички звучить дещо розмито “На фасадах жилих будинків поміщаються покажчики назви вулиці, провулка, площі, номер будинку та ін”. Ні відповідальності ні строку на виконання не зазначено.

 

А немає відповідальності – немає обов’язковості виконання. Тому місцеві ради (не всі) у своїх правилах благоустрою уже конкретно прописують вимогу: “Номерні знаки встановлюються власниками” або “власники зобов’язані забезпечити наявність номерних знаків”. І за невиконання цієї вимоги уже можна притягнути за порушення правил благоустрою (ст. 152 КУпаП). Штрафи в повідомленні ЗМІ хоч і правдиві, але для ефекту вказані по максимуму – 1360 грн для громадян та 1800 грн для юросіб. Хоча стартують вони насправді з 340 грн.

 

Отже, штрафувати органи місцевого самоврядування могли ще з 2005 року та з моменту закріплення вимогу в місцевих правилах благоустрою.

 

ТЕЗА 2: Штрафувати будуть з 1 червня, тому що це вимога Держстату у зв’язку з проведенням перепису населення.

 

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

 

Нам вдалося знайти лише звернення місцевого відділу статистики на Луганщині та Ужгородської міськради за 2019 рік, де вони просять навести лад з номерами будинків, посилаючись на постанову Кабміну “Про перепис населення 2020”. В постанові жодних вимог до місцевих органів влади чи власників будинків немає. Тому держстатистика “просить”. Жодних листів, вказівок, вимог, рекомендацій з вимогою до 1 червня забезпечити табличками будинки місцевим органам Держстат не надсилав. Держстат взагалі не має жодного відношення до поширеної новини. Природа її походження інша – детективна :).

 

Але щоб підтвердити це довелося далі “йти до джерел”.

 

Деякі міські ради на сайтах зазначили, що це не їхня ініціатива і вказали джерело новини. Ця стежка привела до публікації “Цинічний Львів” від 26 травня, без жодних посилань на Держстат.

 

Та ця новина з’явилася значно раніше. Так Долинська міськрада виставила повідомлення “від імені себе” ще 21 травня. Можливо їм надіслав Держстат ту таємничу вимогу “до 1 червня встановити аншлаги”. Якраз і в місцевих правилах благоустрою у них подібна вимога є. Ніт, жодних вимог від Держстату не було. Цю новину провідний спеціаліст з питань ЖКГ “десь” побачила, вподобала і вирішила поширити. На сайті міськради. Після спілкування з нами вони текст уже змінили, але кеш все пам’ятає :).

 

Ми шукали джерело західними областями, тому що саме там ця новина поширилася офіційними сайтами. Але географія цього фейку ширша та цікавіша.

 

Вперше “залякувальний” заголовок з’явився в виданні dengi.informator 14 травня. Там же згадується про вимогу Держстату, навіть з посиланням на головну сторінку сайту перепису населення. Можливо вони справді знайшли ту вимогу “до 1 червня”? На жаль – ні. Першоджерелом новини (за словами видання) виступив пост отця Андрія Пінчука , який 14 травня подякував своїм односельцям (він староста кількох сіл в Дніпропетровській області), за замовлення/відновлення табличок. І нагадав, що з 1 червня штрафи сягатимуть уже відомих нам 1360 та 1800 грн.

 

А де ж про Держстат, перепис і чому 1 червня. Зв’язалися з паном Андрієм. Посміялися, привітали з авторством фейку загальноукраїнського масштабу. Виявилося, що 1 червня спливає річний термін, який він, як староста, встановив для наведення ладу з табличками в його селах. Таблички потрібні для швидкої, поліції пожежної, ні про який перепис не йшлося. Тим, хто не мав табличок, їх централізовано замовили, про що є відповідний фотозвіт. Після 1 червня, як і домовлялися, – будуть штрафувати, тих хто не встановив, намалював чи відновив табличку. Не по всій Україні! Це стосується навіть не всієї Новоолександрівської громади, а лише тих сіл, де старостує Андрій Климчук.

 

Отже, місцеве дніпровське видання, екстраполювало попередження Андрія Пінчука на всю Україну, ще й “приправило” для переконливості переписом населення. Сам пост в новині не згадується. Наразі видання заголовок підправиои і додало, для переконливості, посилання на допис, але не пана Андрія, а ОТГ, який нічого не пояснює, бо там немає згадки про 1 червня.

 

Неправдивий абзац про перепис населення – так і не прибрали. Спростування також не написали, попри те, що ця фейкова новина породила лавину передруків цілою країною, а особливо на офіційних сайтах місцевих органів влади.