Тиха війна з минулим, або як франківці руйнують Станіславів

Автентичний вигляд Івано-Франківська тотально знищується і допомагають цьому процесу самі мешканці старих будівель. Оригінальна стародавня архітектура втрачається з кожним заміненим вікном, утепленим фасадом чи замурованими дверима.

Тенденція до утеплення масово захопила франківців і здавалося, що поганого тут годі й шукати, якби від цього не страждав зовнішній вигляд старих будівель. Дерев’яні віконні рами замінюють на дешевий пластик, старі різьблені двері також спіткає така доля. Альтернатива в цій ситуації звісно є, але вона більш фінансово затратна. Засуджувати людей в цій ситуації тяжко, бо кожен дбає про свій добробут, але й мовчати теж не можна, коли архітектура псується просто на очах.

 

 

 

Проте і це не найбільша шкода, яку наносять старим будівлям їх власники. Прагнення збільшити житлові квадратні метри спонукають деяких франківських умільців до таких хитрощів як добудовування додаткових кімнат, балконів або замуровування відкритих веранд. Одразу ж згадується горезвісне “архітектурне рішення” від одного з мешканців квартири у старому будинку по вул. Чорновола.

 

Чорновола

 

Такого сучасного одоробла в Франківську повно. Дехто за рахунок добудов відкриває невеличкий бізнес. Яскравий зразок можна спостерігати по вул. Матейка. Підприємливі власники до одноповерхового помешкання дочепили закриту веранду, яка спершу була аптекою, а тепер продуктовою крамницею. Люди заробляють, а будівля розвалюється. Вікна, які здались зайвими просто замуровані, бокова автентична веранда сховалась за новим магазинчиком і з кожним днем руйнується від старості та байдужості.

 

 

Рятувати ситуацію намагаються місцеві громадські організації, які працюють над реставрацією старих різьблених дверей, вікон, фасадів, але цього недостатньо, коли проти старого Станіславова виступають самі мешканці. Вплинути якось також не вдається, адже більшість таких будівель не занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, а влада на ситуацію ніяк не реагує. Залишається тільки роз’яснювати словами, що без Станиславова Франківськ втрачає свою унікальність.

 

 

Бріз