Що відбувається на ринку нерухомості та чого чекати прикарпатцям у 2022 році


В Україні наприкінці 2021 року активність на ринку нерухомості пішла на спад – суттєво зменшились і попит, і пропозиція. А деякі експерти навіть зазначають, що частина продавців почали знімати своє житло з продажу.

 

Чому завмер ринок нерухомості й чого від нього чекати у 2022-му, дізнавався OBOZREVATEL.

 

Яка ситуація на ринку зараз?

 

За словами консультанта з нерухомості Івана Кудояра, жовтень-листопад цього року пройшли "глухо". Падіння активності угод було на 20-30%, а десь навіть на 40%. Це було пов'язано з розпалом у відносинах із Росією, а також переходом багатьох регіонів до "червоної" карантинної зони з відповідними обмеженнями. Грудень навпаки був активний.

 

Яка ситуація на ринку зараз?

 

У першій половині 2021 року ринок нерухомості був на піку: зростали і попит, і пропозиція, і ціни на житло. Але до осені ситуація частково погіршилася. За словами консультанта з нерухомості Івана Кудояра, жовтень-листопад цього року пройшли "глухо". Падіння активності угод було на 20-30%, а десь навіть на 40%. Це було пов'язано з розпалом у відносинах із Росією, а також переходом багатьох регіонів до "червоної" карантинної зони з відповідними обмеженнями. Грудень навпаки був активний.

 

Зі свого боку експерти Асоціації фахівців із нерухомості відзначають, що останні 2 місяці пропозиція на вторинному ринку все-таки зросла. За їхньою інформацією, щонайменше на 20-25%. Значно зросла і середня ціна на квартири: за жовтень-листопад зростання становить близько 10%. У той же час останнім часом експерти почали фіксувати падіння попиту. За даними Асоціації, у грудні він упав на 20%. Можна констатувати, що пропозиція зараз перевищує платоспроможний попит, і це також може бути причиною затишшя на ринку нерухомості.

 

Що стосується первинного ринку, то засновник і керівний партнер групи компанійConcept Group Михайло Підвисоцький зазначає, що там попит і пропозиція до кінця 2021-го досить збалансовані.

 

Коли ринок нерухомості пожвавиться?

 

Як розповідає Кудояр, у період новорічних свят ринок житла завжди малоактивний. "Активність відновлюється, коли 7 січня, коли 11-го. Але в будь-якому разі після 10-го активність піде повним ходом", – зазначив консультант.

 

Водночас Підвисоцький додає, що на первинному ринку житла істотне зростання попиту варто очікувати до весни.

 

"Однак інтерес покупців буде зосереджений переважно на об'єктах класів комфорт та комфорт+", – підкреслив девелопер.

 

Чого чекати від 2022-го?

 

Експерти очікують деякого зростання ринку нерухомості: і щодо попиту, і щодо пропозиції. Стосовно цін, за словами Кудояра, не буде такого сплеску, як навесні-влітку минулого року, коли нерухомість "підскочила" на 30-40%.

 

"Думаю, якщо не буде жодних страшних речей відбуватися з країною, вартість житла зростатиме на 5-10% на рік", – підсумував Кудояр.

 

Якщо розглянути окремо первинний ринок, там, за словами Підвисоцького, інтерес покупців також зростатиме. Експерт розповідає, що у 2022 році понад 60-65% попиту на первинному ринку буде зосереджено на 1- й 2-кімнатних квартирах площею до 60 м² саме в об'єктах класів комфорт та комфорт+. Щоправда, вартість житла в новобудовах може підрости трохи більше, ніж у середньому на ринку.

 

"За сприятливих економічних умов та суттєвого зростання попиту вартість житла на первинному ринку може зрости на 10-15%, – прогнозує Підвисоцький. – При цьому найбільші цінові коливання можливі з квітня по червень та з жовтня по грудень включно. Цінова ситуація на первинному ринку також залежатиме від темпів розвитку іпотечного кредитування та ефективності законодавчих змін у сфері містобудування, які мають гарантувати покупцям безпечне придбання житла".

 

Загалом затишшя на ринку нерухомості – тимчасове, і незабаром після свят він знову пожвавиться. За даними експертів, чимала частка покупців на ринку зараз – молоді люди. Їм не настільки притаманний страх серйозних покупок напередодні кризових періодів, адже багато хто не пам'ятає кризи 2008-2009 років.

 

Тому навислі загрози їх не зупиняють. Якщо наша країна не переживатиме серйозних потрясінь, 2022-й на ринку нерухомості пройде стабільно з невеликим зростанням.