Перевірки у сфері держархбудконтролю: в яких випадках суд може скасувати їх результати


В українському законодавстві є ціла низка вимог до проведення планових та позапланових перевірок. Це стосується і галузі державного архітектурно-будівельного контролю. А у випадку їх порушення суд може скасувати результати заходів.

 

Керівник Державної інспекції містобудування України Юрій Васильченко нагадує, про що варто пам’ятати під час перевірки:

 

Проведення заходів контролю можливе лише за умови присутності суб’єкта містобудування, уповноважених ним осіб або представника органу місцевого самоврядування. Якщо присутній інженера технічного нагляду або начальник будівельної дільниці тощо, але відсутній директор підприємства-замовника, то обов’язково має бути документ, який має засвідчує спеціальне уповноваження. Недостатньо присутності, без спеціального уповноваження замовником, керівника проекту, інженера технічного нагляду або начальника будівельної дільниці тощо.

   

Суб’єкт містобудування має бути завчасно попереджений про проведення планової перевірки.

   

Продовження строків перевірки можливе лише після видання керівництвом органу держархбудконтролю відповідного письмового рішення з зазначенням мотивів та підстав прийняття такого рішення. У випадку його відсутності результати перевірки недійсні.

 

Перевірки додержання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил можливі лише стосовно об`єктів, що знаходяться в процесі будівництва (тобто, при виконанні підготовчих та будівельних робіт). Виключення – встановлення факту самочинного будівництва. Тому такі перевірки можуть стосуватися й уже збудованого об`єкту.

   

Строк проведення перевірки органами держархбудконтролю на вимогу правоохоронців законодавство чітко не визначає. Але це, в свою чергу, не скасовує їх результати у випадку, якщо вони проведені в інші строки, ніж заявлені правоохоронними органами.

   

У скарзі фізичної особи, в якій вона просить провести перевірку, мають бути вказані факти конкретних порушень.

   

У ході перевірки фото та відео фіксацію можуть здійснювати як посадові особи органів держархбудконтролю, так і суб’єкт містобудування.

 

За підсумками перевірки суб’єкт містобудування має ознайомитися з складеним актом перевірки та отримати свій екземпляр даного документу.

 

Довідково:

 

До початку виконання функцій та повноважень ДІМ дію постанови Кабміну від 23 травня 2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» зупинено (п.3 постанови Кабміну від 13 березня 2020 № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду»).