Кабмін змінив порядок реєстрації прав власності на землю

Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку реєстрації прав власності на землю.

Відповідну постанову схвалено на засіданні уряду, повідомляє Інтерфакс-Україна.

 

Документ, зокрема, передбачає, що державний реєстратор у процесі формування заяви про реєстрацію ділянки в режимі реального часу має перевірити наявність і відповідність кадастрового номера земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. При цьому відсутність такої інформації в Держземкадастрі технічно унеможливить подальші дії та призведе до відмови в держреєстрації.

 

Постанова також закріплює правові механізми перевірки наявності майнових прав на земельні ділянки, зареєстровані до 2013 року, що в перспективі має дозволити уникнути існування "подвійної оренди".

 

Згідно з постановою, держреєстрація прав власності на земельну ділянку, зареєстровану до 1 січня 2013 року, здійснюється за наявності відомостей про цю ділянку в Держземкадастрі.

 

Крім того, визначаються способи виправлення технічних помилок у разі виявлення держреєстратором неточної або неповної інформації про власника земельної ділянки. В цьому випадку держреєстратор має направити до Держземкадастру онлайн-повідомлення з інформацією про відсутні дані, й на підставі цього кадастровий реєстратор вносить необхідні виправлення.

 

Щоб уникнути зловживань у сфері держреєстрації нерухомості вдосконалюється процедура встановлення особи та перевірка її дієздатності під час реєстраційних дій.

 

Крім того, розширюються можливості ідентифікації особи з метою отримання інформації з Держреєстру речових прав на нерухоме майно шляхом застосування мобільного електронного цифрового підпису Mobile ID або іншого засобу, що дає можливість однозначно ідентифікувати особу.

 

При цьому продовжується розпорядження Кабміну про інформування власників і орендарів земель про будь-які реєстраційні дії з їхніми ділянками.

 

У зв'язку з необхідністю доопрацювання програмного забезпечення Держреєстру речових прав на нерухоме майно та Держземкадастру набуття чинності окремих положень зазначеної постанови перенесено до 1 березня 2018 року.

 

Кабінет Міністрів очікує, що ухвалення постанови зменшить факти прояву рейдерства, сприятиме посиленню захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок і вдосконаленню законодавства у сфері земельних відносин та держреєстрації.