В Івано-Франківську відбудують пам'ятку архітектури (ФОТО)

В центрі міста, пам'ятка зведена 1870 року більше схожа на руїни, хоча фасад ще тримається. Нарешті знайшовся інвестор, готовий відбудувати кам'яницю.

Кам’яниця на площі Ринок, 5 заклопотаним мешканцям міста й туристам, на перший погляд, може здатися просто занедбаною. На першому поверсі працюють два магазинчики, а донедавна було й кафе. Верхні поверхи – порожні, але з фасаду це не кидається у вічі, повідомляє Репортер.

 

Та якщо зайти з іншого боку – вулиці Тринітарської – то там бачиш зовсім іншу картину. Від людських очей та гріха подалі внутрішній двір відгороджений високою дерев’яною брамою. За нею – купа із залишків покрівлі та стін. Увінчують це все молоденькі деревця.

 

 

 

Складно уявити, на якому чесному слові тримається той фасад і решта з того, що залишилось. Власниця нежитлових приміщень на першому поверсі приватний підприємець Оксана Хованець розповідає, що намагається підтримувати стан приміщень, в яких доводиться працювати, але далі зволікати вже нема куди. Адже можуть постраждати люди, наприклад, перехожі. Запевняє, інвестор є, і будинок таки відновлять.

 

 

А нещодавно там відійшла бокова стіна і завалилися балки, які тримали стелю й підлогу.

 

«Будинок сьогодні вже в критично аварійному стані. Нам братися за реставрацію і відбудову, закривати магазини на першому поверсі на рік-два – не вигідно, та іншого виходу я не бачу. І саме будівництво буде дороговартісним. Скоріш за все, уся реставрація буде ручною – і розбирання, і відновлення. Там немає місця для роботи техніки»,  – говорить Оксана Хованець.

 

 

Ще у 2005 році спеціалісти Львівського науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» провели детальне дослідження стану будівлі. Вже тоді її стан визначили як аварійний, а фізичний знос становив 68 %. У висновку йшлося, що «існуючий стан конструктивних елементів не може гарантувати безпеку при подальшій експлуатації будинку». Тож інститут рекомендував повну перекладку будинку з його відтворенням.

 

 

Начальник міського відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак підтверджує, що пам’ятка в аварійному стані, щодня її стан погіршується.

«Сказати, що там безпечно, я не можу. Був там, бачив.Там стіна посунулася. Будинок в аварійному стані. Але власник думає щось робити, готується до виготовлення проектної документації», –  каже Володимир Ідак.

 

 

За словами Ідака, департамент архітектури працюватиме над вихідними даними: містобудівні обмеження, реставраційне завдання, участь у підготовці акту обстеження, акту втрати первісного виду, втрати технічного стану. Однак, скільки часу займе підготовка паперів, передбачити не може. Додає, що департамент готовий включатися в роботу.