Як українцю заощадити на свою квартиру

Відкладаючи щомісяця середню по регіоні зарплату, можна вкластися в 7-13 років, а з депозитом в 1,5 рази швидше.

Квартири в Україні в цьому році дешевшають, але власне житло як і раніше залишається нездійсненною мрією для більшості українців через низькі зарплати і високі ціни.

 

Сегодня підрахувала, скільки років треба збирати на 1-кімнатну квартиру площею близько в 40 кв. м на вторинному ринку, розташовану в спальному районі, але з гарною інфраструктурою в п'яти великих містах (див. інфографіку).

 

1-_1.18

 

Як рахували

Для спрощення ми прийняли, що ні ціни на житло, ні зарплати мінятися не будуть, а для кожного регіону взяли середню зарплату, за даними Держстату за 2017 рік, за вирахуванням податків. За даними ріелторських порталів, найдорожчі квартири в столиці і курортній Одесі, найдешевші в нашій п'ятірці міст – у Львові. Проте через значну різницю в зарплатах (між Києвом і Одесою і Львовом складає більше 40% на користь столиці) середньостатистичний киянин збере потрібну суму за 7 років і 8 місяців, а середньостатистичний одесит – за 13 років і місяць. За умови, що ні копійки із зарплати не буде витрачено, і вся буде відкладена.

 

Таке можливо, якщо, наприклад, сім'я з двох осіб живе на одну зарплату, а другу відкладає. Очевидно, що для того, хто збирає на житло в поодинці, термін для накопичення необхідної для покупки суми збільшується вдвічі. Зараз, за даними Держстату, середні витрати "на життя" на одну людину становлять близько 4000 грн на місяць за умови, що вона не витрачається на знімання житла.

 

Старі квартири будуть дешевшати

Ріелтори по-різному прогнозують поведінку вторинного ринку нерухомості. За словами голови нацради Ріелторської палати України Віктора Несіна, на нього може вплинути не тільки інфляція, а й політична ситуація, і військовий конфлікт в країні, розвиток яких складно спрогнозувати. 
 

"Велика ймовірність того, що повториться ситуація минулого року, в 2018-му вторинка може подешевшати до 10%", - вважає Несін. Він також зазначає, що в найближчі два-три роки ціни на б / в житло можуть досягти дна, але потім буде стрибок цін - дешеві квартири почнуть скуповувати з метою перепродажу, що спровокує підняття їх вартості до колишнього рівня".

 

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко радить збирати на житло не в гривні, а в доларах. "Хоча відсоток по вкладах у валюті нижче, але є захист від девальвації гривні, яка в найближчі 3-4 роки може знецінитися ще до 30% (до 40 грн / $), в результаті в гривнях виграш виявиться більше", - говорить Охріменко.

 

А ось іпотечні кредити експерт не радить через високі відсотки - 24-25% річних. У підсумку за 10 років переплатити за житло доведеться в 2-2,5 рази.