В Україні будуть по-новому утеплювати будинки

Приватних інвесторів запрошують утеплювати бюджетні об'єкти, в тому числі, школи, дитсадки, лікарні.

Нещодавно президент підписав зміни до закону про нові інвестиційні можливості для проведення масштабної енергомодернізації, які дозволяють приватним ЕСКО-структурам працювати з бюджетниками через систему ПРОЗОРРО. Перші тендери почнуть проходити вже до кінця 2017 року, пише UBR.ua.

 

Сам закон про енергомодернізації не новий: він діяв з 2015 року. Але компанії не змогли працювати з бюджетними об'єктами після вступу в силу в серпні 2016 року закону «Про державні закупівлі». Беручи його, депутати «забули», що ЕСКО послуги не можуть бути відібрані за критерієм найнижчої ціни (як працює ПРОЗОРРО).

 

«Тепер необхідні зміни є, але бізнес обережно сприйняв цю новину і не поспішає вкладати гроші», - зазначив старший юрист ЮФ "Антика" Олександр Третьяков.

 

ЕСКО-компанії будуть чекати, мінімум, 3 місяці поки Мінекономрозвитку доопрацює систему ПРОЗОРРО, яка поки технічно не готова проводити закупівлі за спеціальними правилами. «За найоптимістичнішими оцінками доопрацювання займе від 3-х до 6-ти місяців», - уточнив Олександр Третьяков.

 

«Чим довше чиновники будуть міркувати, тим довше будемо модернізувати школи і садки, бо з кожним опалювальним сезоном витрати бюджету зростають, а стан будівель погіршується. Комплексну модернізацію можна проводити тільки в міжсезоння, коли не працюють системи опалення. На усунення «дрібних» недоліків, чистку труб, установку теплового пункту або котельні, необхідно 2-3 місяці. Але на комплексну модернізацію - близько півроку », - зазначив директор компанії« ДТЕК ЕСКО »Роман Федорченко.

 

Затримати запуск проектів з модернізації можуть і самі бюджетні установи. Від них потрібна попередня підготовка, як наприклад, проведення енергоаудиту та затвердження норм базового енергоспоживання, в залежності від яких в майбутньому буде вираховуватися економія, а також оплачуватися послуги підрядників. Але на цю роботу теж потрібні гроші. «Швидше за все, додаткові кошти повинні бути передбачені в місцевих бюджетах. Тому чиновники будуть йти на тендери, керуючись наявністю коштів у скарбниці », - припустив старший юрист міжнародної юридичної групи «Leman» Арсен Нізельський.

 

У багатьох містах може не вистачити коштів на такі роботи. А грантів та технічної допомоги від міжнародних фінансових організацій, за рахунок яких можуть фінансуватися енергоаудити, на всіх не вистачить. У перших проектах, які встигли запустити, енергоаудити оплачували зацікавлені інвестори. Але з введенням закупівель через аукціони ПРОЗОРРО, коли інвестора-переможця визначать в останній момент, компанії будуть не дуже зацікавлені витрачати свої кошти. «Складно очікувати від інвестора вкладення коштів без будь-яких гарантій того, що контракт виграє саме він», - зазначив Олександр Третьяков.

 

Якісний енергоаудит компаніям принциповий. Від нього залежить скільки коштів вони мають вкласти в модернізацію будівель, яку економію витрат отримають садки і школи, скільки зароблять ЕСКО-структури. Адже витрачені кошти їм ніхто не поверне, якщо економії не буде.

 

«Оплата гарантована якщо буде результат. Якщо неправильно оцінили проблеми і прорахувалися - ніхто не заплатить. Немає обов'язкового платежу », - констатував Роман Федорченко.

 

Є ризик, що будуть створюватися «свої» аудиторські структури. «Подібна картина - з системою пожежної безпеки, де свої фірми контролюють дотримання норм пожежної безпеки. Чужим буде складно прорватися на цей ринок », - підкреслив фінансовий експерт Олексій Кущ.

 

«Ми не можемо покладатися на чужі оцінки, інвестуючи свої кошти. Треба бути впевненим у свідченнях базового енергоспоживання, від якого буде вважатися економія. Так що перевіряти будемо за свій рахунок », - підтвердив Роман Федорченко. Вартість енергоаудиту школи / дитсадка залежить від їх розмірів і кількості будівель. Наприклад, по об'єктах, які оцінюються раніше «ДТЕК ЕСКО», енергоаудит обійшовся в 9-25 тис. Грн.

 

Незважаючи на всі недоліки, ринок енергомодернізації цікавий. Його обсяг, в Державному агентстві енергоефективності оцінюють в 200 млрд. грн. Тільки бюджетних установ - шкіл, садочків, лікарень - в Україні 78 тис. Навіть іноземні компанії хочуть заробляти на їх утепленні. Але вони поки не готові працювати з гривнею.

 

«Хочуть працювати з валютою. Вкласти в ремонт садочка тисячі євро можна, але як потім цей садок буде розраховуватися? У нього, як і у місцевих бюджетів, немає доходів у євро. А з гривнею іноземцям працювати невигідно », - поділився Роман Федорченко.

 

Ринок енергомодернізації ств особливо цікавим для бізнесу після появи в законодавстві «довгострокових зобов'язань по Енергосервіс». Це означає, що держава / місцеві бюджети гарантують ЕСКО оплату їх послуг на весь термін дії договору.

 

Хоча, ризики несплати все ж залишаються. «Бюджет формується щороку. І якщо доходів буде не вистачати, то і енергосервісні контракти можуть виявитися в зоні ризику. Школи та дитсадки, як соцсферу, можна віднести до захищених статей. Але до договорів з енергосервісними компаніями, які надають комерційну послугу, можуть бути питання. Ці ризики ЕСКО повинні будуть враховувати. А так як ніяких інших форм забезпечення гарантій по бюджетним установам немає, то свої ризики компанії теж можуть закладати в тарифи », - припустив Арсен Нізельський.