Хрущовки знову хочуть знести і перебудувати: 100% згоди мешканців вже не потрібно


Мінрегіонбуд має намір прискорити реконструкцію застарілого житлового фонду, яка рухається через юридичні та фінансові труднощі, прописані в так званому "законі про хрущовки", що діє з 2006 року.

 

За інформацією прес-служби міністерства, ними підготовлено новий законопроект, який узгоджується з іншими міністерствами, перш ніж бути поданим в Раду.

 

"Сьогодні" з'ясували, що пропонують чиновники і наскільки це реально здійснити на практиці. 

 

Нововведення

Головне в проекті: хочуть дозволити реконструкцію не тільки 5-поверхівок і нижче, але і 7-поверхівок і вище. Під реконструкцією, як і раніше, мається на увазі не тільки капремонт із заміною дверей-вікон і комунікацій, а й, якщо це економічно невигідно, – повне знесення з переселенням мешканців в нові або тимчасові квартири.

 

Влада обіцяє розселяти людей не в межах населеного пункту, як зараз (тобто з центру міста можуть виселити на околицю), а в межах мікрорайону.

 

Розширено джерела фінансування – можуть в складчину брати участь як забудовник, так і держава, і міська влада, і донорські фонди, і самі мешканці. Зараз можливе лише одне джерело фінансування, наприклад, держбюджет або сам забудовник.

 

Будинки повинні пройти енергоаудит та стати енергоефективними після реконструкції та пристосованими для маломобільних груп населення. Важливий момент: якщо зараз для реконструкції потрібна згода 100% мешканців, то пропонують зменшити їх кількість до 75%.

 

Як роз'яснив заступник міністра регіонстроя Лев Парцхаладзе, отримати згоду всіх практично нереально. Перш ніж реконструювати будинки, Мінрегіонбуд збирається закінчити єдиний реєстр всього багатоповерхового житла в Україні. Також готуються до затвердження нових норм, за якими можна будувати житлові будинки заввишки до 150 м (зараз – до 100 м).

 

Думки експертів

Як нагадав нам віце-президент київської організації Нацспілки архітектури Георгій Диховічний, кількість будинків в Україні, які вичерпали термін експлуатації, – 65-70%, перш за все це хрущовки. Але, за його словами, щоб замінити їх на 25-поверхівки, де буде жити набагато більше людей, ніж в 5-поверхівках, потрібно спершу прокласти нові комунікації для води і каналізації, побудувати потужні електропідстанції, передбачити землевідведення для шкіл і дитсадків, місця для парковок і проїздів, а це великі додаткові витрати. Без всього цього можливий лише капремонт цегляних будинків і повний знос панельних, з будівництвом будівель такої ж висотності плюс 1-2 поверхи, що може бути економічно не вигідно забудовникам.

 

Якщо на місці хрущовок все ж побудувати висотки без переробки інфраструктури, то такий мікрорайон стане некомфортним для житла. Самі забудовники проти капремонту і виступають за повне знесення.

 

"Набагато швидше і на 15-20% дешевше в розрахунку на квадратний метр не ремонтувати хрущовку, а знести її і побудувати на її місці багатоповерхівку", – відповіли нам в одній з будівельних компаній Києва.

 

Але головний камінь спотикання – згода мешканців, вважають юристи.

 

"Не можна примусово позбавити власності людину, але влада може визнати ті ж "панельки" аварійними, і на цій підставі знести їх, тут згода мешканців не потрібно. Також можливе застосування закону про вилучення особистої власності в зв'язку з суспільною доцільністю з компенсацією вартості, – роз'яснив нам юрист Володимир Столітній. – Але якщо депутати залишать стару норму в 100% згодних на реконструкцію мешканців, то на практиці мало що зміниться". 

 

WC в магазинах і Брайль в меню

В Україні вже діє або скоро вступить в силу низка важливих будівельних норм. З 1 квітня при проведенні реконструкції чи будівництва нових закладів громадського харчування обов'язкове створення безбар'єрного проходу та інших умов для людей з обмеженими можливостями: наявність ліфтів або пандусів, спецтуалетов, достатня ширина проходів між столиками, щоб могла проїхати коляска. Також має бути меню для людей зі слабким зором, віддруковане шрифтом Брайля.

 

З 1 серпня в торгових центрах їх власники зобов'язані влаштувати окремі паркомісця для автомобілів персоналу (зараз вони ставлять машини на парковці для відвідувачів) і побутові приміщення для співробітників торгцентрів.

 

До таких приміщень віднесені кімнати для відпочинку, зберігання особистих речей, прийому їжі, туалети, душові. Все торгсеті будуть зобов'язані мати туалети для відвідувачів у супермаркетах площею понад 2500 кв. м (50 х 50 кв. м), зараз вони є тільки у деяких торгових мереж.

 

Економіст Олександр Охріменко згоден, що нововведення потрібні, але попереджає: їх введення може підняти вартість товарів, перш за все найбільш ходових, оскільки в їх ціну включать витрати на утримання згаданих "закладів".

 

"Оціночно може бути зростання на 1-5% в залежності від ціни товару", – уточнив експерт.

 

Сегодня