Кредитні схеми на мільйони або що не так з банкрутством директора БК “Вертикаль”


Нещодавно бізнесмен з Івано-Франківська, один із співзасновників будівельної фірми “Екстім” (згодом — “Передмістя 2000”), директор та засновник інвестиційної будівельної компанії “Вертикаль” та ТОВ “Перший віконний завод” Олег Лєпєнін оголосив себе банкрутом.

 

Олег Лєпєнін

 

Наразі Господарський суд відкрив провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи Лєпєніна Олега Святославовича та ухвалив ввести процедуру реструктуризації його боргів, пише Побудовано з посиланням на Ратушу.

 

Про які саме боргові зобов’язані йдеться і що не так банкрутством відомого франківського підприємця Олега Лєпєніна?

 

Згідно ухвали Господарського суду “відповідно до конкретизованого списку кредиторів загальна сума заборгованості боржника – фізичної особи Лєпєніна О.С., строк виконання якої настав перед кредитором – ТОВ “ФК “Левірідж” на початок процедури банкрутства складала 32 926 311 грн 20 коп”.

 

(https://reyestr.court.gov.ua/Review/98700831?fbclid=IwAR3qkqeb2XE_Gf1VBn4D-CXRhmeAu-yLMcw70QT8ufBclVa8zn3Rx28xPMY)

 

 

А згідно ухвали від 13 вересня 2021 року Господарський суд Івано-Франківської області постановив визнати грошові вимоги ТОВ “Фінансова компанія “Леверідж” до фізичної особи Лєпєніна Олега Святославовича в розмірі 39 837 946, 90 гривень. Проте є ймовірність, що і це не остаточна сума заборгованості – вона може збільшитись до майже 42 мільйонів гривень, оскільки Західний апеляційний господарський суд розглядає апеляцію компанії “Леверідж” на ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2021 року. Саме цей львівський суд має встановити кінцеву суму боргу.

 

(https://reyestr.court.gov.ua/Review/99925070)

 

 

Звідки виник 40-мільйонний борг Олега Лєпєніна?

 

Цей борг має майже 15-річну історію, тож суди щодо його повернення тривають вже більше десятиліття. В 2006-2007 році компанія “Екстім” (згодом перейменована в ТОВ “Передмістя -2000”), співзасновником та комерційним директором якої був на той час Олег Лєпєнін, уклала кредитні угоди з “УкрСиббанком”. В документах Олег Лєпєнін фігурує, як поручитель. Свого часу банк вже вигравав суд по стягненню боргу у розмірі 21 844 465,74 грн. Втім, попри ухвалу суду, жодних коштів від боржника банк так і не отримав.

 

Після того, як банкіри втомилися “вибивати” проблемну заборгованість, до суду звернулася із заявою про заміну сторони виконавчого провадження фінансова компанія “Леверідж”. У червні 2016 року ухвалою Івано-Франківського міського суду сторону стягувача було замінено з ПАТ «УкрСиббанк» на ТОВ «ФК «Леверідж».

 

Поки тривала судова тяганина, сума боргу Олега Лєпєніна, як поручителя за кредит заснованої ним будівельної фірми, зросла до майже 33 мільйонів.

 

Фінансова компанія “Леверідж” виграла суд щодо відшкодування інфляційних витрат – а це близько 6 мільйонів гривень. Але вже традиційно боржник рішення суду проігнорував. Наразі вдалося стягнути 12 260 гривень та 52 635 63 гривень за двома виконавчими провадженнями.

 

У червні 2020 року ТОВ “Передмістя 2000” припинило свою державну реєстрацію у зв’язку із визнанням її банкрутом. Але списати борги на ліквідовану фірму не вийшло, бо кредитор раніше звернувся до суду з позовом до поручителя у зв’язку з порушенням зобов’язання.

 

“Грошове зобов’язання Лєпєніна О.С. перед ТОВ “ФК “Леверідж” через ліквідацію боржника не припинилося, у зв’язку з наявністю судових рішень про стягнення коштів з нього, як поручителя на користь ТОВ “ФК “Леверідж”, – сказано у судовому документі.

 

Тепер Олег Лєпєнін ймовірно пробує “відкараскатись” від багатомільйонного боргу, оголосивши банкрутом самого себе, як фізичну особу.

 

Як живе директор ІБК “Вертикаль” Олег Лєпєнін згідно з поданими деклараціями

 

Свою діяльність як фізична особа підприємець, яку Лєпєнін Олег Святославович проводив з 2003 року, забудовник припинив ще кілька років тому за власним рішенням.

Як вказано в ухвалі суду, згідно з поданими деклараціями, Олег Лєпєнін у 2018 році отримав 32 800 гривень доходу, в 2019 році – 182 000 гривень, в 2020 році – 121 110 гривень. Тобто директор двох успішних компаній в 2018 році заробляв по 2 733 гривні в місяць, в 2019 його місячна зарплата становила приблизно 15 тисяч гривень, а в 2020 році знизилась до 10 тисяч гривень в місяць.

 

За вирахуванням податків і зборів “чистий” дохід Лєпєніна минулого року становив близько 6,5 тисяч гривень. Про це свідчать і його фінансові звіти, і довідка про доходи, подана до суду.

 

 

Виходить, що очільник будівельної компанії заробляє значно менше, ніж звичайний робочий на будівництві.

 

До слова, ІБК “Вертикаль” часто публікує оголошення про пошук працівників, пропонуючи десятки вакансій. В компанії пропонують “конкурентну та своєчасну виплату заробітної плати”. На ринку праці наразі середня зарплата будівельника в Івано-Франківську становить 20-25 тисяч гривень.

 

Водночас в аналітичній системі YouControl можна прослідкувати, як активи ІБК “Вертикаль” за останні п’ять років зросли зі 110 000 000 гривень до 605 498 000 гривень, що свідчить про успішність компанії на будівельному ринку. І при цьому директор такої успішної компанії отримує мізерну зарплату.

 

https://youcontrol.com.ua/contractor/?id=10001234#express-universal-file

Окрім зарплати Лєпєнін вказав і свої активи – йому належить 3,1026 % частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю “КВЕТТЕР”, номінальна вартість частки 54 451 грн.

 

Це, по суті, всі статки відомого бізнесмена. Бо в деклараціях Олег Лєпєнін вказав, що не має у власності нерухомого майна, транспортних засобів, вкладів у банках, готівкових коштів та інших цінностей. Протягом року до дня подання заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ним не було вчинено жодних правочинів щодо нерухомого майна, цінних паперів, часток у статутному капіталі, транспортних засобів та угод на суму не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто фактично “боса людина”.

 

Як живе відомий забудовник насправді

 

Образ “босяка”, який створив Олег Лєпєнін перед судом, не зовсім відповідає фактичній дійсності. Бо як виявилось, директор успішних компаній живе у великому будинку в одному з елітних мікрорайонів Івано-Франківська, їздить на престижному седані американської компанії Lincoln, часто демонструє доволі дорогі аксесуари та навчає доньку закордоном.

 

Як в родині Лєпєніних завдяки “банківській афері” з’явилась елітна нерухомість

 

Як вдалося з’ясувати, це не перший випадок, коли кредиторську заборгованість з Олега Лєпєніна намагаються стягнути через суд. І один із багатомільйонних кредитів він якраз брав на нерухомість в Дем’яновому Лазі – це один з елітних мікрорайонів на околиці Івано-Франківська.

 

У 2007 році Олег Лєпєнін оформив іпотеку на суму 960 000 доларів у банку VAB. Ці кошти він взяв і успішно потратив.

 

У 2015 році VAB Банк (ПАТ “Всеукраїнський Акціонерний Банк”) в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб подав позов про стягнення заборгованості в розмірі 14 573 495,64 гривень за кредитним договором на предмет іпотеки. В ході судового розгляду намагались з’ясувати реальну ринкову вартість домоволодіння в Дем’яновому Лазі (житлового будинку на 575,5 кв.м та земельної ділянки площею 0,2426 га), під який власне і була оформлена іпотека на майже мільйон доларів.

 

 

Врешті через два роки справу закрили, і в 2017 році був укладений договір про відступлення прав вимоги за іпотечним договором з ТОВ “Фінансова компанія “Фінтайм Капітал”. Згодом батько франківського забудовника Святослав Лєпєнін викупив право вимоги у фінансової компанії, став кредитором свого сина та іпотекодержателем майна – тієї самої елітної нерухомості в Дем’яновому Лазі на вулиці Нескорених. На той час кредитна заборгованість Олега Лєпєніна вже становила майже 30 мільйонів гривень (29 291 889,19 грн).

 

Де диспетчер “Водоекотехпрому” (а саме там на той час працював батько забудовника) взяв понад 4,5 мільйони гривень на закриття боргів свого сина-бізнесмена?

 

 

Бізнес і родинні зв’язки

 

Власне на батьків та цивільну дружину і записаний весь бізнес Лєпєніна. В обґрунтування заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність він вказує, що неодружений. Водночас у відеозверненні, опублікованому на сторінці БК “Вертикаль”, можна чітко побачити обручку на безіменному пальці директора.

 

 

Дружиною Олега Лєпєніна є Лілія Матвєєва – колишня генеральна директорка компанії “Лігос”. Вони спільно виховують доньку Марію.

 

За даними аналітичної системи YouControl Лілія Матвєєва пов’язана з 15 компаніями. В тому числі разом з Олегом Лєпєніним вона була засновником та бенефіціаром компаній “ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “ВЕРТИКАЛЬ”, ПП”ВЕРТИКАЛЬ СЕРВІС”, “ПЕРШИЙ ВІКОННИЙ ЗАВОД”, “НАШ ПРОДУКТ” та ін.

 

 

На особистих сторінках у Фейсбуці в Лєпєніна та Матвєєвої багато спільних фото. Також Лєпєнін активно позначає цивільну дружину на сімейних світлинах – нещодавно вони вітали молодшу доньку з днем народження. До слова, 16-річна Марія Лєпєніна наразі навчається в Німеччині.

 

 

Стиль життя Олега Лєпєніна не відповідає заявленому статусу банкрута

 

Ще один цікавий нюанс, який можна помітити на фото та у відеозверненнях директора ІБК “Вертикаль” – Олег Лєпєнін полюбляє стильний одяг і недешеві аксесуари. До прикладу на цьому фото на руці можна помітити смарт-годинник Apple Watch, ціна якого стартує від 300 доларів.

 

 

Постійним аксесуаром Лєпєніна також є окуляри за кілька сотень доларів та рюкзак Montblanc, який коштує понад 1000 доларів.

 

 

Також нагадаємо, що в своїх деклараціях Олег Лєпєнін відмічав, що не має жодних транспортних засобів. Втім на вулицях Івано-Франківська його часто можна помітити за кермом Lincoln MKZ Reserve 2019 року. Очевидно, автівка записана на третіх осіб.

 

 

На автопорталах України таке авто коштує в середньому 30 тисяч доларів, а для того, щоб її заправляти скромної зарплати в 6 тисяч гривень вистачить буквально на кілька поїздок.

 

Ще одна махінація з багатомільйонним банківським кредитом

 

Також з’ясувалося, що Олег Лєпєнін домігся “пробачення” багатомільйонного боргу за кредитом в банку “Райффайзен Банк Аваль”. Допомогла “технічна помилка”.

 

Ця судова справа розглядалась в 2012 році. Тоді “Райффайзен Банк Аваль” позивався до ТзОВ “ТЦ Екстім-Престиж”, засновниками якого були Святослав та Галина Лєпєніни, а директором – їх син Олег Лєпєнін. З матеріалів справи стало відомо, що “ТЦ Екстім-Престиж” боргував банку 992 000,00 доларів США (кредит під 13%) та 3 389 000,00 гривень (кредит під 22%) за договором переведення боргу. Суд позов банку не задовольнив, оскільки під час розгляду з’ясувалось, що підпис Лєпєніна був на обох договорах: і первісного боржника, і нового.

 

“Райффайзен Банк Аваль” не тільки не отримав свої кошти, а ще й мав повернути компанії Лєпєніна 21 504 доларів та 139 725 гривень. Також суд визнав недійсним договір іпотеки на нежитлові приміщення в ТЦ “Екстім-Престиж”, що на розі Мельника – Січових Стрільців.

 

 

Бідний директор успішних компаній

 

Загалом, в держреєстрах є 15 компаній, з яким так чи інакше пов’язаний Олег Лєпєнін. Але він нібито відношення до них не має. Як і до їхніх надприбутків. Всі засновані ним компанії за документами належать іншим особам, здебільшого близьким родичам. В багатьох випадках, боржник у такий спосіб намагається уникнути сплати боргів завдяки переоформленню майна.

 

До слова в Кодексі України з процедур банкрутства вказано, що будуть піддаватись сумніву угоди, які укладались боржником до ініціювання справи про банкрутство. Тобто, якщо незадовго до процедури банкрутства майно відчужувалось або переписувалось на близьких людей, такий боржник не зможе скористатись цією процедурою. Так само, якщо боржник просить визнати себе неплатоспроможним, але в цей час у його родичів і близьких зазначені великі статки, то процедура банкрутства до такої людини також застосовуватись не буде.

 

Про успішність “своїх” компаній Олег Лєпєнін заявляє прямо в багатьох інтерв’ю та відеозверненнях.

 

“За 12 років ми разом з вами стали безпосередніми творцями та свідками історії успіху БК Вертикаль і Першого Віконного Заводу” – стверджує Олег Лєпєнін в одному зі своїх відеозвернень.

 

А в нещодавньому інтерв’ю Олег Лєпєнін згадує про фінансову дисципліну, як одну з переваг його будівельної компанії «Вертикаль», і при цьому сам директор не повертає власні борги банкам.

 

https://www.facebook.com/bkvertykal/posts/2987930581524812

 

Також Лєпєнін позиціонує себе, як засновник БК «Вертикаль», а це є ще одним свідченням прямого відношення до власності компанії. За його словами – компанія мегауспішна на ринку, в інтерв’ю він наголошує про надійний постійний фінансовий ресурс.

 

«Не йде мова про жодне банкрутство. Активно йде будівництво», – стверджує Олег Лєпєнін, таким чином доводячи назагал, що він веде подвійну гру.

 

Водночас законотворці та фінансові експерти неодноразово наголошували, що Кодекс України з процедур банкрутства, на який посилається Олег Лєпєнін, був прийнятий, щоб наблизити процедуру банкрутства до світових стандартів і забезпечити належний рівень захищеності прав кредиторів та боржників. Новий закон дає можливість вирішити проблему таким чином, щоб кредитор не зазнав тотальної втрати своїх коштів, а боржник мав можливість зберегти обличчя й вирішити всі фінансові проблеми в законний спосіб. Ідеологію «допомогти бідним людям, які не можуть заплатити через складні обставини» зараз намагається використати на свою користь франківський забудовник, шукаючи прогалину в законодавстві, аби уникнути сплати боргів.