Знайомимось з історичними спорудами: Окружна фінансова дирекція


На вулиці Грушевського в Івано-Франківську знаходиться декілька цікавих історичних будівель: будинок Австро-Угорського банку, будинок страхової компанії.

 

Серед них виділяється будівля окружної фінансовою дирекції. Історія будинку Однак окружна фінансова дирекція в Івано-Франківську не відразу розташувалась у цьому домі, декорованому багатою ліпниною.

 

З 1896 року фінансове відомство орендувало приміщення у підприємця Іммердауера (нині у цьому будинку знаходиться школа № 5).

 

Але вже у жовтні 1909 року Міністерство фінансів Австро-Угорської імперії придбало земельний наділ під забудову на вулиці Грушевського. Проект майбутньої окружної фінансової дирекції розробив архітектор зі Львова Францішек Сковрон.

 

Він був військовим, що й наклало відбиток на його роботи. Визначною його роботою є будинок на початку вулиці Князя Романа у Львові (тепер це один із корпусів університету «Львівська політехніка»).

 

Мінфін Австро-Угорської імперії дозволив Сковрону вибрати й будівельну фірму. Будівництво розпочали у 1911 році, а вже через рік на вулиці з'явилась нова окружна фінансова дирекція у необароковому стилі.

 

На диво, після двох світових воєн будівля фіндирекції збереглась у відмінному стані. Коли Станіславів (Івано-Франківськ) увійшов до складу Польської Республіки, місцева влада зняла з фасаду будинку австрійського орла.

 

Але у цьому приміщенні й далі працювали Перше і Друге фінансові управління, проте це вже були польські установи.

 

Після Другої світової війни у домі окружної фіндирекції розташувались міська рада, виконком і міський комітет комуністичної партії УРСР.

 

З 1989 року в приміщенні знаходиться Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва імені П. С. Пастернака.