Знайомимось з історичними будівлями Івано-Франківська. Будинок «Руської бесіди»

Будинок 1870-х рр., у якому в 1890-х рр. містилось товариство «Руська бесіда» Вул. Незалежності, 5.

Розташований на червоній лінії забудови у громадському центрі міста. Вулиці в точному розумінні цього слова тут немає.

 

В пішохідній зоні вона злилася з Вічовим майданом. Зведений для домовласника Ф. Худерського на місці двох малих споруд 1-ї пол. 19 ст. Будинок часто міняв господарів.

 

Кожен з переписів, які проводилися в Австро-Угорщині щодесять років, фіксує іншого власника: К. Ліппа (1880), А. Вайсгаус (1890), А. Мюльштейн (1910). Після Першої світової війни споруда перебувала у володінні голови товариства польських купців у місті К. Швайсера.

 

 

У будинку містилась одна з перших кондитерських міста, що належала В. Червінському. В 1890-х рр. кілька кімнат винаймало товариство «Руська бесіда». І. Франко, котрий 31 березня 1890 виступав на шевченківському вечорі в Станиславові, побував тут на комерсі (спільній вечері) після виступу.

 

За Польщі нижні приміщення займали крамниці, а поверхом вище містилася філія загального зв’язкового банку. В радянські часи будинок використовувався як гуртожиток технічного училища № 1.

 

В останні роки на першому поверсі розміщені офіси й крамниці, на верхніх – офіси політичних партій і громадських організацій.

 

Звід пам’яток Івано-Франківської області. Івано-Франківськ і села міської ради. – Кн. 1. Пам’ятки археології, історії та мистецтва. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2016. – С. 123-124.

0 Коментарів - Написати коментар

Коментар