Дорога до Дунаю. На проект Вовчинецьких гір витратять 218 тисяч євро

В управлінні інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради придумали, як організувати франківцям комфортний відпочинок на Вовчинецьких горах. Написали проект і виграли грант від Дунайської транснаціональної програми.

Та щоб втілити усе задумане в життя, треба ще два з половиною роки, пише Репортер.

 

Дунайська транснаціональна – програма Європейської комісії. Вона полягає у фінансуванні проектів розвитку української частини регіону Дунаю. Зокрема, йдеться про Одеську, Чернівецьку, Закарпатську та Івано-Франківську області.

 

За словами начальника франківського управління інвестиційної політики Ігоря Попадюка, роботу над грантовим проектом вони розпочали ще у 2016 році.

 

«Взяти участь у Дунайській транснаціональній програмі нам запропонували партнери зі Словенії, – розповідає Попадюк. – Тоді ж взялися підшукувати територію, яку б хотіли розвивати. Розглядали в місті різні локації, наприклад, Німецьке озеро та парк імені Шевченка. Однак, за умовами конкурсу, проект мусить бути реалізований у місцевості, яка має статус лісу. А в Івано-Франківську є два ліси – поблизу Дем’янового Лазу та у Вовчинцях».

 

Вибір зупинили на Вовчинецьких горах, адже там 20 гектарів лісу якраз заходять з Дністровського каньйону, а басейн Дністра дотичний до річки Дунай.

 

Ідея облагородження лісового масиву європейцям сподобалась, тож під її реалізацію вони виділяють 218 тисяч євро. Із цих коштів 85 тисяч витратять власне на облаштування інфраструктури на Вовчинецьких горах. Решта піде на навчання, семінари, консультації. Однак для отримання гранту міський бюджет ще має профінансувати 10 % від загальної суми.

 

Сам проект будуть реалізовувати у два етапи. Під час першого підготують план управління територією, другий етап – реалізація запланованого.

 

«Для початку ми проведемо кілька зустрічей з учасниками програми, де обговоримо, як відбуватиметься імплементація проекту, – каже Ігор Попадюк. – Також буде кілька навчальних тренінгів щодо системи управління лісами у містах, їх проводитимуть у Словенії».

 

Остаточний варіант проекту розвитку Вовчинецьких гір напрацюють спільно з учасниками програми з інших країн, зокрема, з Сербії, Угорщини, Хорватії, Австрії та Румунії.

 

«У нас вже є прописані певні заходи, які б ми хотіли впроваджувати на цій території, – говорить Попадюк. – Наприклад, для людей, які полюбляють поїздки горами на велосипедах, облаштуємо СТО для роверів. Також хочемо промаркувати територію велотрас і пішохідних зон. Будуть там і лавки зі столами, і смітники. Крім того, обладнаємо оглядовий майданчик для автомобілів – аби був хороший вид на місто».

 

Також на Вовчинецьких горах збудують відкритий майданчик для дітей. Це буде щось на кшталт альпін-парку.

 

«Наразі в нас є лише попереднє уявлення розвитку такої атракції, – говорить начальниця відділу інвестицій та капіталовкладень Христина Мельник. – Ідею обговорювали з організаторами «Лісової школи». Також хочемо порадитися з різними експертами, будемо запрошувати до обговорення громадськість».

 

«Так, плануємо залучити до цього процесу якомога більше людей: бізнес, туристичні організації, велоактивістів, екологів і дендрологів, – додає Ігор Пападюк. – Адже суть проекту в тому, аби виробити правильну концепцію управління територією Вовчинецьких гір. Забігаючи наперед, скажу, що ми недавно обговорювали можливість встановлення канатного спуску на село Вовчинець».

 

Окрім гранту Дунайської транснаціональної програми, Івано-Франківська міська рада також отримала грант від МЗС Республіки Польща. Гроші польські партнери виділили на навчання працівників виконавчого комітету. Зокрема, їм розповідатимуть, як писати проекти для європейських фондів. Адже, якщо ваш проект не вирішує конкретну проб­лему та не відповідає усім європейським вимогам, – конкурс він не пройде.

 

«Минулого року ми також взяли участь у проекті від польсько-української ради обмінів молоддю, – каже Христина Мельник. – Обрали 12 учнів з Івано-Франківська віком 14-16 років. Вони протягом дев’яти днів у Люб­ліні вчилися створювати бізнес-проекти».

 

Цьогоріч управління інвестиційної політики вже подало заявку до посольства США в Україні щодо залучення до спів­праці волонтерів «Корпусу миру». Ще чотири заявки відправили на грант від Програми прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна.