Будинки-привиди Івано-Франківська: завод «Позитрон». ФОТО


Історія ВАТ «Родон» бере свій початок з 27 вересня 1967 року, коли уряд бувшого СРСР прийняв рішення про будівництво заводу електронної промисловості в Івано-Франківську.

 

Проектну документацію на підприємство розробив Московський державний проектний інститут промислових підприємств.

 

Першим був споруджений комплекс професійно-технічного училища, учбовий корпус якого був зданий в експлуатацію в 1971 році. Ще тільки закінчували будувати учбовий корпус ПТУ, а в його виробничих майстернях вже почав функціонувати цех №25 Мінського заводу напівпровідникових приладів.

 

В короткі терміни було освоєно виробництво напівпровідникових приладів Д-18; Д-20 для військово-промислового комплексу СРСР і товарів народного споживання.

 

 

В цей же час на північному сході міста споруджувалися сучасні корпуси майбутнього підприємства, яке на кінець 80-х років мало обсяг реалізації 245 млн. карбованців на рік, 10 тисяч працюючих висококваліфікованих робітників і інженерно-технічних працівників, 100 млн.шт. інтегральних мікросхем 150 типів в рік, товарів народного споживання на суму більше 40 млн. карбованців на рік, в т.ч. калькулятори 4-х типів в т.ч. із сонячними панелями, телефонні апарати 8-ми типів, пульти дистанційного управління, побутові світильники, штампи, прес-форми, оснастка і нестандартне обладнання для інших галузей промисловості.

 

В складі ВАТ «Родон» функціонувало спеціальне конструкторське бюро, яке розробляло, нові інтегральні мікросхеми з випуском нового комплекту технічної документації. Окремі спеціалісти захистили докторські і кандидатські дисертації і працюють сьогодні в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника.

 

 

Перші роки після розвалу СРСР завод ще працював, там виготовляли деталі й мікросхеми до побутових приладів. Але ця продукція вже не могла конкурувати з новими товарами на ринку. У 1993-му, в рамках програми приватизації держмайна, підприємство змінило назву на відкрите акціонерне товариство «Родон». Але це не допомогло, завод занепадав.

 

Зрештою обладнання заводу «Родон» було розкрадено, а вивільнені приміщення (площею ~50 тис.м2) планувалось використовувати з метою продажу, оренди або створення дочірних підприємств з непрофільного виробництва.

 

Зараз там знаходиться близько 30 фірм-орендарів. Найбільшою з них є ДП СКБ "Орізон", який був створений на базі ВАТ " Родон" ще у 2008 році. Займається підприємство виготовленням євро вікон та міжкімнатних дверей по повному технологічному циклу.

 

Також територію заводу вже активно забудовують сучасними житловими комплексами.